INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

12:04 | środa | 26.01.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Powrót Tuska. Jaka może być jego rola? Czego oczekuje od niego opozycja? Wreszcie jak to widzą Polacy? Odpowiadamy na wszystkie pytania

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Coraz więcej informacji i sondaży pojawia się na temat ewentualnego powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. Badania opinii publicznej nie są jednak korzystne dla byłego premiera i lidera Platformy Obywatelskiej, w przeciwieństwie do oczekiwań jego własnego środowiska. Czy Donald Tusk może i powinien wracać na polskie podwórko?

Bardzo liczę na powrót Donalda Tuska do polskiej polityki; wzmocniłby zarówno PO, Koalicję Obywatelską, jak i całą opozycję – powiedział w poniedziałek szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki.

- reklama -

Podobnego zdania jest sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński, który uważa, że pomoc Tuska dla opozycji jest niezbędna. Pytanie zatem co może zrobić sam Tusk?

Były premier i szef Rady Europejskiej, dziś przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej z pewnością patrzy na sondaże, rozważając ewentualny powrót. Badania jednak nie wróżą mu nic dobrego.

41 proc. zapytanych o zapowiadany powrót Donalda Tuska do polityki uważa, że to osłabiłoby opozycję, 35 proc. ankietowanych jest przeciwnego zdania – podaje w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna”.

- reklama -

Dziennik podkreśla jednocześnie, że dla polityka, którego bądź co bądź nie ma od kilku lat w polskiej polityce, jest to dobry wynik. Ale z drugiej strony, czy faktycznie Donald Tusk jest nieobecny? Stale przecież obserwujemy jego wsparcie dla obozu opozycji w Polsce, ciągle jest aktywny na polu ataków na Prawo i Sprawiedliwość, dlatego też „absencja” wynika jedynie z braku sprawowania publicznej funkcji w Polsce przez Tuska, a nie braku zaangażowania w politykę.

„Dziennik Gazeta Prawna” powołując się na rozmowy z politykami Koalicji Obywatelskiej, wskazuje na różne możliwości. Nie wszystko w powrocie Tuska jest przesądzone. „DGP” przytacza też wpis Pawła Grasia, bliskiego współpracownika Donalda Tuska i byłego rzecznika jego rządu, który przypomniał na Twitterze fragment ostatniego wywiadu Tuska dla TVN:

Czytam różne scenariusze, ale to nie są moje scenariusze. Ja sobie sam piszę scenariusze.

- reklama -

W ocenie politologa dr. Bartosza Rydlińskiego, były premier będzie dążył do zjednoczenia opozycji, które ma zaowocować jedną wspólną listą w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Będzie starał się stworzyć jeden wspólny komitet opozycyjny, w którym on będzie rozdawał karty, szczególnie przy obsadzaniu miejsc na listach wyborczych oraz podziale państwowej subwencji dla partii wchodzących w skład tego wspólnego frontu przeciwników PiS – wskazuje ekspert w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

W tym tygodniu opinia publiczna ma poznać nowe informacje dotyczące powrotu Tuska. Czekamy.

Źródła: Dziennik Gazeta Prawna, wPolityce.pl

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Posłanka zacytowała Biblię. Grożą jej dwa lata więzienia

Posłanka Chrześcijańskiej Partii Demokratycznej może spędzić dwa lata w więzieniu. Powód? Päivi Maria Räsänen zacytowała fragment Pisma Świętego. Co grozi...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x