INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

10:37 | wtorek | 09.08.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Kontrowersyjny wicepremier

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

9 sierpnia

Zaczęło się od drewnianego kościółka i kamiennej strażnicy

9 sierpnia 1382 r. Zaczęło się zwyczajnie – od sprowadzenia do Polski szesnastu zakonników. Nie wiadomo dokładnie, kto tego dokonał, chociaż większość historyków wskazuje na...

Koniecznie przeczytaj

Były prezydent Gruzji poinformował o najnowszej propozycji władz Ukrainy. Micheil Saakaszwili ma objąć tekę wicepremiera do spraw reform. Znany z bezkompromisowości polityk uległ jednak w pierwszym starciu skorumpowanym oligarchami.

Micheil Saakaszwili poinformował o najnowszej propozycji, którą otrzymał od władz w Kijowie. Prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował mu objęcie teki wicepremiera do spraw reform. Informację potwierdził proprezydencki klub Rady Najwyższej „Sługa Narodu”.

– Propozycja zajęcia stanowiska wicepremiera, którą otrzymałem od prezydenta Zełenskiego to dla mnie ogromny zaszczyt – napisał Saakaszwili w Facebooku.
Ponadto gruziński polityk poinformował, że przeprowadził już konsultacje z premierem Denysem Szmyhalem poświęcone najważniejszym aspektom przyszłej pracy w ukraińskiej radzie ministrów.

- reklama -

Saakaszwili podkreślił ogromną odpowiedzialność związaną tak z obowiązkami wicepremiera, jak i trudną sytuacją, w jakiej znajduje się Ukraina.

Choć ze słów Gruzina wynika, że propozycję otrzymał, deputowani Rady Najwyższej są ostrożniejsi. – Kandydatura Saakaszwiliego jest rzeczywiście rozpatrywana – potwierdziła agencji UNIAN wiceprzewodnicząca „Sługi Narodu”. Jewhenija Krawczuk zapowiedziała jednak, że największy klub Rady Najwyższej najpierw zaprosi Saakaszwili na spotkanie z parlamentarzystami.

Jeszcze bardziej enigmatyczne było biuro prasowe głowy państwa. – Spotkanie prezydenta z Saakaszwilim miało miejsce, a jego tematem był zakres pomocy, jakiej polityk udzieli Ukrainie – zakomunikowała kancelaria Wołodymyra Zełenskiego.

- reklama -

Niemniej jednak, wg dobrze poinformowanej „Ukraińskiej Prawdy” Rada Najwyższa może rozpatrzyć gruzińską kandydaturę już w najbliższy piątek.
Jak przypomina BBC, nie jest to pierwsza przygoda Micheila Saakaszwili z ukraińską polityką. Po zakończeniu kadencji były prezydent Gruzji otrzymał podobną propozycję od Petra Poroszenki. W 2015 r. na prośbę prezydenta objął funkcję gubernatora obwodu odesskiego, znanego z korupcji i prorosyjskich nastrojów.

Po półtorarocznej walce ze skorumpowanymi oligarchami, m.in. z wpływami Ihora Kołomojskiego, Saakaszwili podał się do dymisji. Szalę goryczy przelał konflikt z władzami w Kijowie.

Według gruzińskiego przywódcy spór z Poroszenko wybuchł po tym, gdy: „ten sprzeniewierzył się demokracji i próbował uzurpować władzę”. Saakaszwili został deportowany z Ukrainy, gdy związał się z antyprezydencką opozycją.
W 2019 r. po wygranych wyborach Wołodymyr Zełenski przywrócił gruzińskiemu politykowi obywatelstwo ukraińskie.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Czy Waldemar Kraska straci robotę?

Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska chyba nie skonsultował swojego wystąpienia z szefem. Ani z „ekspertami medycznymi”. Nie zdziwmy się, jeśli...

Przeczytaj jeszcze to!