INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

22:44 | piątek | 20.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Emanuel Macron zdymisjonował premiera Francji. Oto powód

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 maja

Nekropolia narodowa

20 maja 1792 r. Najsłynniejszy cmentarz w Polsce ma powierzchnię porównywalną z powierzchnią Watykanu. Na przestrzeni ponad 200 lat dzielił tragiczne losy Warszawy i jej...

Koniecznie przeczytaj

Premier Édouard Philippe podał się do dymisji w związku z klęską prorządowej partii La République en marche w wyborach samorządowych. Prezydent Emanuel Macron przyjął rezygnację i w południe desygnował na stanowisko szefa rządu Jeana Castexa. Nowy premier odpowiadał dotychczas za walkę ze skutkami epidemicznego lockdownu.

Jak informuje agencja Reutera, 3 lipca do dymisji podał się dotychczasowy premier. Édouard Philippe zrezygnował ze stanowiska po klęsce prorządowej partii La République en Marche (Naprzód Francjo) i wcześniejszym rozłamie w klubie parlamentarnym tego ugrupowania.

- reklama -

Emanuel Macron przyjął dymisję, a Pałac Elizejski zdementował możliwości powtórnego wręczenia teki Édouardowi Philippe. – Prezydent Republiki nie rozpatruje takiego wariantu – poinformował Reuter za źródłami w kancelarii Macrona.

Wczesnym popołudniem francuski prezydent desygnował na stanowisko premiera Jeana Costex. Jak informuje TVP Info, od 2 kwietnia tego roku Costex był pełnomocnikiem rządu do spraw wychodzenia Francji z epidemicznej kwarantanny.

Jego praca zbierała pochlebne recenzje mediów. Natomiast Emanuel Macron i dotychczasowy szef gabinetu, pozytywnie oceniali antykryzysową strategię opracowaną i wdrażaną przez Costexa.

- reklama -

Światowe agencje wiążą jednak rządowe roszady we Francji z klęską poniesioną przez La République en marche w II turze wyborów samorządowych. Kandydaci obozu władzy przegrali wyraźnie walkę o głosy wyborców z zieloną koalicją i socjalistami.

Ponadto jak przypominają media, podczas majowej sesji Zgromadzenia Narodowego w klubie parlamentarnym La République en marche nastąpił rozłam. Klubowe ławy opuściło kilku deputowanych. Rozłamowcy zarzucili partii niespełnienie obietnic danych Francuzom w toku kampanii, która wprowadziła Macrona do Pałacu Elizejskiego. Chodzi szczególnie o modernizację tracącej konkurencyjność gospodarki.

Można więc powiedzieć, że zdymisjonowany premier stał się kozłem ofiarnym Macrona. Złe wyniki uzyskane przez La République en marche w II turze wyborów samorządowych są bowiem czerwoną kartką wystawioną prezydentowi przez rozczarowanych Francuzów.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Włochy planują dla Ukrainy nową Jałtę

Na Ukrainie leje się krew, a świat zamiast zakończyć wojnę stanowczymi decyzjami wobec Rosji, planuje drugą Jałtę. W roli...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x