INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

06:05 | sobota | 20.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Polska powinna otrzymywać co najmniej 6-10 tys. dawek remdesiviru miesięcznie

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Unia Europejska finalizuje zakup kolejnej partii amerykańskiego leku przeciwwirusowego remdesiviru, wykorzystywanego w terapii pacjentów chorych na COVID-19. Z tej dostawy powinniśmy otrzymać nie mniej niż 6-10 tys. dawek miesięcznie. Umowa będzie obowiązywać pół roku – zapewnił PAP wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Wiceminister powiedział w rozmowie z PAP, że Unia Europejska finalizuje z producentem leku, amerykańską firmą Gilead Sciences, kolejną umowę na dostarczenie na rynek unijny następnej partii remdesiviru. Z poprzedniego przetargu do Polski trafiło od sierpnia tego roku 7209 dawek. Dodatkowo przed rozstrzygnięciem przetargu Polska była zabezpieczona w lek w ramach programu rozszerzonego dostępu oraz darowizny przekazanej Ministerstwu Zdrowia przez producenta. Liczba 5100 dawek była dostarczana od początku czerwca, jeszcze przed rejestracją produktu przez Europejską Agencję Leków.

- reklama -

“Dziennik Gazeta Prawna” napisał w poniedziałek, że szpitale zajmujące się leczeniem pacjentów z COVID-19 alarmują, że mają ostatnie sztuki leku, w związku z tym nie oferują terapii tym lekiem nowo przyjmowanym pacjentom. Wiceminister pytany o tę sytuację powiedział, że Unia nie ma zapasów tego leku, a wszystkie jej państwa otrzymują odpowiedni jego procent w zależności od skali notowanych nowych zakażeń.

“Widzimy, że jest problem z dostępem do tego leku, ale widzimy też, że wszystkie kraje Unii Europejskiej mają ten sam problem” – przyznał. Przypomniał, że polskim szpitalom przekazano ostatnio 1180 dawek leku, a kolejne dostawy będą odbywać się w ramach finalizowanej umowy z producentem. Lek z nowej umowy powinien być dostępny w drugiej połowie października. Zaznaczył też, że nie ma możliwości zakupu tego leku poza przetargiem unijnym.

“Dostawy leku z nowej umowy z producentem miały być w drugiej połowie października. Jeszcze nie została ona podpisana, ale powinno to wkrótce nastąpić. Będzie ona obowiązywać przez kolejne pół roku” – powiedział.

- reklama -

Dodał, że liczba dawek leku w ramach tej umowy będzie znacząco wyższa niż do tej pory.

“Z nowej dostawy dostaniemy co najmniej dwukrotnie więcej dawek. Szacuję, że miesięcznie może to być co najmniej 6-10 tys. dawek. Będziemy odpowiednio zabezpieczeni. Może na początku dla wszystkich krajów nie wystarczy zgodnie z potrzebami, ale te dawki są sprawiedliwie rozdzielane na wszystkie państwa UE. Tutaj nie preferuje się żadnego kraju” – zapewnił.

Remdesivir to lek przeciwwirusowy wcześniej stosowany w walce m.in. z chorobą ebola. Obecnie wykorzystywany jest w terapii pacjentów chorych na COVID-19 w ciężkim stanie. Lek jest inhibitorem (trucizną) dla jednego z enzymów różnego typów koronawirusów, w tym wirusa SARS-CoV-2 i wirusa eboli. Zakłóca produkcję materiału genetycznego i zapobiega replikacji wirusa. Podaje się go dożylnie w kroplówce.

- reklama -

Producentem leku jest amerykańska firma Gilead Sciences. Otrzymała ona dla remdesiviru na koniec czerwca rekomendację Komitetu ds. Produktów Leczniczych u Ludzi warunkowego dopuszczenia do obrotu, a w lipcu Europejska Agencja Leków dopuściła warunkowo do obrotu lek pod nazwą handlową veklury.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

ZBRODNIA NIEUKARANA

Uświadommy sobie, że ludzie odpowiedzialni za polityczny flirt z Putinem wrócili właśnie do władzy i służb specjalnych. Trzeba być kimś zupełnie...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx