INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

05:30 | niedziela | 25.02.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Organizowali neonazistowskie koncerty, propagowali faszyzm – prokuratura w Świdnicy oskarżyła 12 osób

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 lutego

Ach, co to był za ślub!

10-11 lutego 1920 Na samym wybrzeżu na pięknie wybudowanym postumencie drewnianym stał stary strażnik polskiego morza – kaszubski rybak, w stroju rybackim z wiosłem na...

Koniecznie przeczytaj

W marcu 2017 r., we wsi Grodziszcze (gm. Świdnica) odbył się koncert niemieckiego zespołu Oidoxie, określanego mianem lidera sceny neonazistowskiej. Organizatorem imprezy, w której uczestniczyło ok. 300 osób, była polska komórka neonazistowskiej organizacji Blood & Honour.

Podobne koncerty odbyły się jeszcze w dwóch miejscowościach Dolnego Śląska: Bielawie i Dzierżoniowie. Ten ostatni miał miejsce w kwietniu 2018 r. i został przerwany przez ok. 300 funkcjonariuszy ABW, policji i grupy antyterrorystycznej z Wrocławia.

- reklama -

W akcji brał też udział policyjny śmigłowiec. Przeszukano wtedy kilkanaście pomieszczeń i pojazdów, wylegitymowano ponad 100 osób. Podczas akcji zatrzymano 37-letniego Krzysztofa S. i 45-letniego Piotra G. Zdecydowano o przedstawieniu im pięciu zarzutów, dotyczących organizowania i uczestnictwa w koncertach zespołów neonazistowskich i propagowaniu podczas nich faszystowskiego ustroju oraz nienawiści na tle m.in różnic etnicznych i wyznaniowych.

W dniu wczorajszym, Prokuratura Okręgowa w Świdnicy poinformowała o wniesieniu aktu oskarżenia przeciwko 12 mężczyznom. Poza głównymi oskarżonymi, którzy byli organizatorami koncertów i uczestnikami siedmiu podobnych, oskarżono również trzech członków jednego z zespołów propagujących wspomniane treści.

“Pozostałe osoby są oskarżone o posiadanie w celu rozpowszechniania lub sprzedaż rzeczy (takie jak płyty z muzyką, broszury, breloki, naklejki, odzież) zawierających treści propagujące faszystowski i nazistowski ustrój państwa oraz nawołujące do nienawiści na tle różnic rasowych i narodowościowych”– poinformował Tomasz Orepuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Wszystkim oskarżonym grozi kara do 2 lat więzienia.

- reklama -

Źródło:swidnica24.pl

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Ukraina z Niemcami rządzą polskimi granicami

Ukraina z Komisją Europejską dogaduje się w sprawie... zakazu blokowania w Polsce dróg dojazdowych do granicy, a minister rolnictwa...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx