INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

14:53 | poniedziałek | 30.01.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Organizowali neonazistowskie koncerty, propagowali faszyzm – prokuratura w Świdnicy oskarżyła 12 osób

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

30 stycznia

Kogo nie pokonał „generał mróz”?

25-27 stycznia 1915 r. Mówi się, że Rosji zawsze pomaga „generał mróz”, dzięki czemu klęską skończyły się wyprawy na ten kraj zarówno Napoleona jak i...

Koniecznie przeczytaj

W marcu 2017 r., we wsi Grodziszcze (gm. Świdnica) odbył się koncert niemieckiego zespołu Oidoxie, określanego mianem lidera sceny neonazistowskiej. Organizatorem imprezy, w której uczestniczyło ok. 300 osób, była polska komórka neonazistowskiej organizacji Blood & Honour.

Podobne koncerty odbyły się jeszcze w dwóch miejscowościach Dolnego Śląska: Bielawie i Dzierżoniowie. Ten ostatni miał miejsce w kwietniu 2018 r. i został przerwany przez ok. 300 funkcjonariuszy ABW, policji i grupy antyterrorystycznej z Wrocławia.

- reklama -

W akcji brał też udział policyjny śmigłowiec. Przeszukano wtedy kilkanaście pomieszczeń i pojazdów, wylegitymowano ponad 100 osób. Podczas akcji zatrzymano 37-letniego Krzysztofa S. i 45-letniego Piotra G. Zdecydowano o przedstawieniu im pięciu zarzutów, dotyczących organizowania i uczestnictwa w koncertach zespołów neonazistowskich i propagowaniu podczas nich faszystowskiego ustroju oraz nienawiści na tle m.in różnic etnicznych i wyznaniowych.

W dniu wczorajszym, Prokuratura Okręgowa w Świdnicy poinformowała o wniesieniu aktu oskarżenia przeciwko 12 mężczyznom. Poza głównymi oskarżonymi, którzy byli organizatorami koncertów i uczestnikami siedmiu podobnych, oskarżono również trzech członków jednego z zespołów propagujących wspomniane treści.

“Pozostałe osoby są oskarżone o posiadanie w celu rozpowszechniania lub sprzedaż rzeczy (takie jak płyty z muzyką, broszury, breloki, naklejki, odzież) zawierających treści propagujące faszystowski i nazistowski ustrój państwa oraz nawołujące do nienawiści na tle różnic rasowych i narodowościowych”– poinformował Tomasz Orepuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Wszystkim oskarżonym grozi kara do 2 lat więzienia.

- reklama -

Źródło:swidnica24.pl

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Lewacy i politycy nienawidzą kierowców

Dlaczego lewacy i politycy nienawidzą kierowców? Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć szybko i efektownie: lewacy nienawidzą wszelkiej normalności,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx