INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

02:00 | poniedziałek | 27.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Odpłatne badania w kierunku koronawirusa – dostępne w kolejnym punkcie

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

We wtorek w Krakowie rozpoczął działalność kolejny punkt oferujący odpłatne badania w kierunku koronawirusa – chodzi o oddział Diagnostyki przy ul. Życzkowskiego. Wcześniej w mieście komercyjne badania umożliwił prywatny Szpital Dworska.

Badania polegają na nakłuciu palca w celu pobrania krwi. W przypadku wyniku dodatniego, konieczne jest wykonanie kolejnego testu – testu molekularnego (genetycznego).

- reklama -

W Diagnostyce koszt badań przeciwciał wirusa SARS-CoV-2 to 99 zł, do godziny wyniki są dostępne online; w Szpitalu Dworska – 150 zł, czas oczekiwania na wyniki – od 10 do 20 minut.

“Badanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 nie służy do rozpoznania COVID-19, nie potwierdza obecności wirusa i zakaźności pacjenta, ale dodatni wynik świadczy o przebyciu zakażenia w przeszłości. Wynik ujemny nie świadczy o braku infekcji i nie daje podstaw do jej wykluczenia” – czytamy na stronie internetowej Diagnostyki. Zaznaczono też, że wynik dodatni musi być potwierdzony testem molekularnym (genetycznym).

W komunikacie dla mediów czytamy z kolei: “DIAGNOSTYKA Laboratoria Medyczne jako pierwsza w kraju rozpoczęła wykonywanie testów pod kątem wykrywania obecności wirusa SARS-CoV-2, znajdując się na liście zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia. Badania dla szpitali i placówek medycznych wykonuje obecnie pięć laboratoriów Diagnostyki: w Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Gdańsku i w okolicach Poznania”. Diagnostyka zapowiedziała, że w kolejnych dniach otworzy kolejne punkty, w których będzie można zrobić test na koronawirusa.

- reklama -

Z kolei Szpital Dworska zapewnia na swojej stronie internetowej, że testy, których używa, mają rekomendację FDA (Food and Drug Administration – Agencj Żywności i Leków) w USA, a powstały we współpracy z Centers for Disease Control and Prevention (agencja rządowa USA). Również zaznacza, że pozytywny wynik powinien być ponownie zweryfikowany testem molekularnym (PCR) w porozumieniu z sanepidem.

Europejski Urząd Policji Europol, ale i Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych zalecają ostrożność, jeśli chodzi o płatne testy. “Bazując na strachu obywateli, licząc wyłącznie na zysk i nie dbając o wspólne dobro, oferowane są odpłatne pseudo testy mające wykrywać koronawirusa (SARS-CoV-2), które są wykonywane przez osoby nie mające żadnej wiedzy i praktyki w zakresie diagnostyki chorób zakaźnych” – napisała prezes Izby Alina Niewiadomska.

Źródło: PAP

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Kto wciskał Polakom szczepionkę AstraZeneca?

AstraZeneca wycofała swoją szczepionkę na koronawirusa z rynku. W całej Europie przeciwko koncernowi toczą się procesy o odszkodowania za...

Przeczytaj jeszcze to!