INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

14:36 | czwartek | 08.12.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Lekarze i ratownicy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej wracają z Włoch do kraju

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

8 grudnia

Uciekli do Mandżurii

3 grudnia 1941 r. Sikorski świetnie wiedział o wywózkach, pociągach pełnych Polaków, zmierzających na Syberię i do Kazachstanu. Chciał ich ratować. Szansa pojawiła się, gdy...

Koniecznie przeczytaj

Po 10 dniach misji we włoskiej Brescii lekarze i ratownicy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej wracają do kraju.

O zakończeniu misji poinformowano na Twitterze. “Nasza misja dobiega końca. Za kilka godzin startujemy z powrotem do Polski. Bardzo dziękujemy wszystkim za słowa otuchy, które dostawaliśmy podczas pobytu. Misja bardzo udana, przywozimy dużo informacji do kraju, dużo doświadczeń” – mówi dr Paweł Szczuciński, w udostępnionym materiale wideo.

- reklama -

Medyczny Zespół Ratunkowy jest częścią polskiej misji we Włoszech zorganizowanej przez Wojskowy Instytut Medyczny. Ratownicy wspierali lekarzy w regionie Bergamo Brescia. W polsko-włoskiej misji, rozpoczętej 30 marca, wzięło udział 15 osób – członków Medycznego Zespołu Ratunkowego oraz Wojskowego Instytutu Medycznego.

“Zależy nam, by pomóc tym wspaniałym ludziom. Włochy płacą cenę za to, że jako pierwsi w Europie padli ofiarą epidemii. Dodatkowo ich wspaniałe cechy narodowe, jak otwartość, bliskość kontaktów, potrzeba bycia w grupie, w dobie epidemii są obciążeniem. To dla nas nauka, czego unikać w kraju. Jak ważna jest izolacja i przestrzeganie higieny” – mówił na początku kwietnia dr Szczuciński, w komunikacie udostępnionym na stronie internetowej PCPM.

Medyczny Zespół Ratunkowy działa od 2014 r. i jest prowadzony przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. To medyczna grupa szybkiego reagowania, zdolna do wyjazdu do strefy dotkniętej klęskami żywiołowymi (np. trzęsieniem ziemi) lub kryzysami humanitarnymi w ciągu 24 godzin.

- reklama -

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej działa od 2006 r. Specjalizuje się w niesieniu pomocy humanitarnej i rozwojowej za granicą. Pomaga uchodźcom w Sudanie Południowym, Syrii i na całym Bliskim Wschodzie. Prowadzi także projekty rozwojowe w Palestynie i w Kenii.

Zespół Fundacji PCPM liczy 103 osoby: lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, farmaceutów i specjalistów z zakresu pomocy humanitarnej z całej Polski. Kilka razy do roku przechodzi szkolenia w zakresie rozstawiania szpitala polowego, uczestniczy w symulacjach akcji pomocowych organizowanych przez ONZ. 

Źródło: PAP

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Lech Wałęsa zbankrutował, ale…

Lech Wałęsa stacza się w nędzę. Walory finansowe wysysa z niego „pijawa”, rodzina żąda pieniędzy. Jedyna nadzieja w wyjazdach...

Przeczytaj jeszcze to!