INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

01:13 | poniedziałek | 27.06.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

“Plan Sośnierza” przedstawiony przez Gowina zakłada m.in. testy na szeroką skalę

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 czerwca

Niemiecki sposób na powojenny świat

Czwartek, 24 czerwca 1943 r. Niemcy zawsze chcieli rządzić światem i zawsze uważali, że mają do tego prawo. Nie było zbrodni, której by nie popełnili...

Koniecznie przeczytaj

Testy w kierunku koronawirusa na szeroką skalę, kontrola kontaktów Polaków, sieć izolatoriów zróżnicowanych ze względu na stan pacjentów oraz izolowanie grup szczególnego ryzyka – to elementy tzw. planu Sośnierza, przedstawionego we wtorek przez prezesa Porozumienia Jarosława Gowina.

Gowin zaprezentował “Plan Sośnierza” we wtorek na konferencji prasowej w Krakowie. Jak wyjaśnił, projekt przygotowywał jeszcze jako wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, wraz z posłem Andrzejem Sośnierzem (Porozumienie). “Ten plan nie jest konkurencyjny wobec działań rządu, tylko pogłębia, precyzuje i przyspiesza pewne działania” – powiedział prezes Porozumienia.

- reklama -

Jak podkreślił, dziennie zamrożenie gospodarki kosztuje nas 7-8 mld zł, a utrzymanie tego stanu doprowadzi do zapaści gospodarczej, braku pieniędzy na utrzymanie służby zdrowia, szkół i przedszkoli. “Musimy jak najszybciej odmrozić gospodarkę” – oświadczył Gowin, chwaląc zapowiedź ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, zgodnie z którą od przyszłego tygodnia ma się rozpocząć proces “rozmrażania” gospodarki.

“Żeby to się powiodło, musimy równolegle z żelazną konsekwencją realizować plan zduszania epidemii” – mówił Gowin i wymienił cztery elementy “planu Sośnierza”.

Pierwszy punkt “planu Sośnierza” zakłada testy na szeroką skalę. “Potrzebujemy ich 60-80 tys. dziennie. To jest osiągalne, aczkolwiek będzie wymagało inwestycji w zakup nowych laboratoriów” – powiedział prezes Porozumienia, dodając, że zadanie to ułatwi polski test na koronawirusa.

- reklama -

Drugi element planu zakłada poddanie kontaktów Polaków kontroli. Gowin wyjaśnił, że chodzi o dobrowolną kontrolę, a w tej chwili trwają ustalenia na poziomie Komisji Europejskiej, w jaki sposób zastosować mobilne aplikacje, określające bliskość telefonów komórkowych. “To sprawdziło się w Korei, takie rozwiązanie musimy wprowadzić także w Polsce” – przekonywał szef Porozumienia.

Trzeci punkt “planu Sośnierza” przewiduje utworzenie sieci izolatoriów zróżnicowanych pod względem stanu pacjentów. “Oddzielnie powinni być izolowani ci, którzy są chorzy, a nie mają objawów; ci którzy mają lekkie objawy; oddzielnie, ci którzy mieli kontakty z osobami zarażonymi” – wymieniał Gowin podkreślając, że szpitale powinny być przeznaczone przede wszystkim dla osób ze średniociężkimi i ciężkimi objawami. “W taki sposób zapobiegniemy załamaniu się służby zdrowia” – ocenił.

Długotrwałe izolowanie grup szczególnego ryzyka – osób starszych i obciążonych chorobami – to czwarty element planu. “Musimy te działania sprząść ze sobą – z jednej strony realizować +plan Sośnierza+, z drugiej – jak najszybciej, oby od przyszłego tygodnia, na szeroka skalę odmrażać gospodarkę” – powiedział lider Porozumienia.

- reklama -

Zapowiedział też, że jego ugrupowanie będzie sukcesywnie przedstawiać kolejne propozycje, jak walczyć z epidemią i jak uzdrawiać, odblokowywać polską gospodarkę. “Najbliższe propozycje przedstawimy jeszcze w tym tygodniu” – zapowiedział Gowin.

Przyznał też, że wraz z posłem Sośnierzem rozmawiał z przedstawicielami rządu o planie. “Mam przekonanie, że w rządzie jest dobry klimat, który trzeba przełożyć na bardzo szybkie, konsekwentne i spójne działanie” – mówił szef Porozumienia.

Źródło: PAP

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Bez prądu, bez ogrzewania, ale z zerową emisyjnością. Oto przyszłość Europy.  

Obowiązek wyłączania klimatyzacji latem a ogrzewania zimą. Dostawy prądu i gazu tylko w określonych godzinach. To rzeczywistość wojenna? Nie....

Przeczytaj jeszcze to!