INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

18:19 | czwartek | 07.07.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Rząd zaprezentował Strategię Demograficzną 2040! Będą zmiany w Kodeksie Pracy. Ojcowie otrzymają ochronę przed zwolnieniem

Czas czytania: 4 min.

Kartka z kalendarza polskiego

7 lipca

Gdy umarł król…

7 lipca 1572 r. Ostatni Jagiellon zmarł bezpotomnie w wieku 52 lat. Dla Królestwa była to prawdziwa tragedia. Kto wie, jak potoczyłby się losy Polski,...

Koniecznie przeczytaj

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, zaprezentowali Strategię Demograficzną 2040. Szef rządu zaznacza, że strategia działająca w ramach Polskiego Ładu, jest walką o przyszłość społeczeństwa, gospodarki oraz Polski. Pojawić się mają zmiany w prawie, oraz Kodeksie Pracy, gdzie m.in. ojcowie będą chronieni przed zwolnieniem.

Dzisiaj mamy ogromną przyjemność zaprezentowania programu demograficznego w ramach Polskiego Ładu, który ma wzmocnić Polskę – powiedział na wstępie szef rządu.

- reklama -


Mateusz Morawiecki zaznaczył, że bez wsparcia rodzi, za dekadę lub dwie rozpoczęłyby się problemy z systemem emerytalnym.

Ok. 40 proc. Polaków chce mieć trójkę lub więcej dzieci, 98 proc. Polaków w ogóle chce mieć dzieci, to bardzo dużo. W badaniach widać, że podglebie jest przygotowane. Ale musimy bardziej wzmocnić naszą politykę rodzinną ze strony państwa – mówił Morawiecki.

Rodzina jest oczkiem w głowie naszej polityki w ramach Polskiego Ładu. Będziemy robili wszystko, żeby inne polityki – mieszkaniowa, podatkowa, związana z programem rolnym – zbiegały się w punkcie o nazwie wsparcie dla polskich rodzin – podkreślał prezes Rady Ministrów.

- reklama -

Minister Marlena Maląg powiedziała, że Strategia jest zbudowana na konkretnych badaniach i odpowiada na wszystkie potrzeby. Wśród jej priorytetów znalazły się kwestie związane z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych, zapewnieniem bezpieczeństwa i stabilności pracy młodych rodziców, poprawą jakości ochrony zdrowia oraz opieką nad dziećmi w 2. i 3. roku życia. Celem działań rządu jest doprowadzenie do zastępowalności pokoleń w 2040 roku.

W ramach Strategii powstał katalog 104 różnych działań, z których wiele będzie realizowanych w ramach programów Polskiego Ładu.

Rząd z jednej strony będzie kontynuował rozwój infrastruktury instytucji – sieci żłobków, z drugiej strony wprowadzi specjalny instrument – rodzinny kapitał opiekuńczy.

- reklama -

Rząd podzielił działania na różne obszary:

– Wsparcie wartości rodziny

– Propozycje kultury sprzyjającej rodzinie i wzmocnienie współpracy z trzecim sektorem

– Poprawa jakości i organizacji edukacji

-Rozwój infrastruktury i usług sprzyjających rodzinie

Wiceszefowa resortu rodziny i polityki społecznej Barbara Socha, zaznaczyła na czwartkowej konferencji, że po przyjęciu strategii rząd chce się skupić na czterech priorytetowych obszarach. Jednym z nich jest rynek pracy. Jak podkreśliła, dwa ważne elementy w tym obszarze to stabilność zatrudnienia i elastyczność.

Proponujemy dzisiaj – i to jest nowa propozycja – pakiet zmian w kodeksie pracy: Elastyczna i Stabilna Praca — powiedziała.

Chcemy wprowadzić gwarancję elastycznej pracy, rozumianej w bardzo szeroki sposób, dla rodziców dzieci do lat 4. Również gwarancję możliwości pracy w niepełnym wymiarze godzin i możliwość połączenia tych wszystkich elementów, różnych form elastyczności pracy w niepełnym wymiarze godzin dla rodziców — podkreśliła Socha.

W ramach stabilności na rynku pracy rząd, jak poinformowała wiceminister, chce zmniejszyć możliwość zawierania umów na czas określony, szczególnie z ludźmi młodymi – w wieku do 40 lat – do dwóch umów maksymalnie na łącznie 15 miesięcy. Ponadto rząd chce wprowadzić ochronę obojga rodziców przed zwolnieniem z pracy.

Absolutną nowością jest ochrona dla ojców – do roku – podkreśliła Socha. To nie wszystko. W przypadku małżeństw ojcowie byliby objęci ochroną jeszcze w czasie ciąży żony.

Cel szczegółowy 1 – wzmocnienie rodziny:

 • zabezpieczenie finansowe rodzin (m.in. program Rodzina 500+)
 • wsparcie w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodzin (kierunek priorytetowy MIESZKANIE)
 • wsparcie trwałości rodzin,
 • popularyzacja kultury sprzyjającej rodzinie,
 • wzmocnienie współpracy z III sektorem i innymi podmiotami działającymi na rzecz rodziny,

Cel szczegółowy 2 – znoszenie barier dla rodziców chcących mieć dzieci

 • rozwój rynku pracy przyjaznego rodzinie (kierunek priorytetowy PRACA)
 • rozwój form opieki nad dziećmi (realizowany od 2015 roku kierunek priorytetowy OPIEKA)
 • rozwój opieki zdrowotnej (kierunek priorytetowy ZDROWIE)
 • poprawa jakości i organizacji edukacji,
 • rozwój infrastruktury i usług potrzebnych rodzinom,

Cel szczegółowy 3 – podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk

 • podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk na szczeblu centralnym,
 • podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk na szczeblu samorządowym.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Zaczęło się! W Niemczech pierwsza spółdzielnia limituje ciepłą wodę. W Polsce będzie tak samo?

Na naszych oczach spełniają się czarne powieści sinece fiction, mówiące o świecie z racjonowaną żywnością z laboratoriów i dostawami...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx