Łukasiewicz-PORT gotowy do wykonywania testów na koronawirusa

0
37
Fot. Twitter

Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu jest gotowy do wykonywania badań w kierunku koronawirusa. Wynik testu będzie znany po kilku godzinach. Laboratorium będzie mogło przebadać maksymalnie 1000 próbek na dobę w ramach współpracy z Sanepidem.

Taka informację przekazało w środę Centrum Łukasiewicz w przesłanym PAP komunikacie.

“Koronawirus SARS-CoV-2 to dziś wielkie wyzwanie dla wszystkich naukowców. Instytut Łukasiewicza z Wrocławia nawiązał współpracę z Wojewódzką Stacją Sanitarno–Epidemiologiczną, żeby swoim doświadczeniem i infrastrukturą wesprzeć działania ograniczające zasięg epidemii. To element Tarczy Naukowej budowanej przez naukowców wielu instytutów badawczych Łukasiewicza przeciwko skutkom koronawirusa w Polsce” – powiedział cytowany w przesłanym komunikacie prezes Centrum Łukasiewicz Piotr Dardziński.

PORT zapewnia, że jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć zakażenie nawet u kilkuset osób dziennie. Jednak w zależności od zapotrzebowania możliwe byłoby wykonywanie nawet 1000 badań na dobę. Według danych Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego aktualnie w województwie przeprowadzanych jest do 1000 testów dziennie – wskazano w komunikacie.

PORT na co dzień prowadzi badania naukowe z zakresu biotechnologii i inżynierii materiałowej. W związku z tym – jak wyjaśniono – dysponuje nowoczesnym sprzętem i infrastrukturą niezbędną do wysokospecjalistycznej diagnostyki laboratoryjnej, ma też odpowiednio doświadczoną i przeszkoloną kadrę.

“Jesteśmy operacyjnie gotowi, aby rozpocząć wykonywanie testów, ale skalę przeprowadzanych badań będziemy dostosowywać ściśle do potrzeb Sanepidu. Liczbę badanych próbek będziemy mogli zwiększyć nawet z dnia na dzień, jeśli będzie taka potrzeba” – dodał dyrektor PORT-u dr Andrzej Dybczyński.

Jak wyjaśniono, próbki materiału biologicznego, pobrane od pacjentów m.in. w szpitalach zakaźnych, będą dostarczane do instytutu bezpośrednio przez Sanepid. Z otrzymanego materiału diagności najpierw wyizolują kwas nukleinowy (RNA) wirusa, a następnie przeprowadzą badania genetyczne real time – PCR. Pozytywny lub negatywny wynik testu będzie znany po 6 godzinach.

Wrocławskie badania pod kątem wykrywania koronawirusa są częścią akcji instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz #TarczaNaukowa. Obecnie na różnym etapie zaawansowania znajduje się kilkanaście projektów naukowo-badawczych i inżynierskich.

Źródło: PAP

- reklama -