Arcybiskup rezygnuje po śledztwie Watykanu

0
91
fot: YouTube

Mamy pierwsze konsekwencje watykańskiego śledztwa w Polsce. Abp Wiktor Skworc zrezygnował z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, oraz z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Komunikat w sprawie przedstawiła Konferencja Episkopatu Polski:

Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie zgłoszenia dokonanego przez abp. Wiktora Skworca – przeprowadziła postępowanie w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez niego, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji – czytamy.

Dodatkowo abp. Skworc zobowiązał się wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego oraz poprosił o wyznaczenie Arcybiskupa Koadiutora.

Sprawa dotyczy doniesień medialnych na temat jego zaniedbań w kwestii przypadków pedofilii wśród duchownych i przerzucania księży oskarżonych z „parafii na parafię”.

Źródło: KEP

- reklama -
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze