INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

18:14 | wtorek | 09.08.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Będzie zmiana legislacyjna dot. pobrań “drive thru”

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

9 sierpnia

Zaczęło się od drewnianego kościółka i kamiennej strażnicy

9 sierpnia 1382 r. Zaczęło się zwyczajnie – od sprowadzenia do Polski szesnastu zakonników. Nie wiadomo dokładnie, kto tego dokonał, chociaż większość historyków wskazuje na...

Koniecznie przeczytaj

W Ministerstwie Zdrowia toczą się prace legislacyjne, by osoby, najprawdopodobniej w 12. dobie kwarantanny, mogły przyjechać własnym autem na “drive thru”, gdzie będzie pobrany wymaz do badania – powiedział w poniedziałek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik poinformował na konferencji prasowej, że resort planuje robić tzw. “drive thru kwarantannowe”. “Dokonamy zmiany legislacyjnej, żeby takie osoby najprawdopodobniej w 12. dobie (kwarantanny) mogły wyjechać własnym samochodem na takie drive thru, gdzie pobierze się od nich wymaz do badania i do 14. doby będzie wynik” – wyjaśnił rzecznik.

- reklama -

Zaznaczył, że jeśli pacjent nie będzie miał własnego transportu, “taka wymazówka do niego dojedzie”. “Chodzi o to, żeby osoby kończące kwarantannę miały 100 proc. pewność, że są zdrowe” – dodał Andrusiewicz.

“Toczą się w Ministerstwie Zdrowia prace, by te wymazówki obsługiwał zespół kurierski. Szczegóły opracowujemy, jakie służby dodatkowo wejdą do czynności w związku z pobieraniem wymazówek” – wskazał rzecznik.

Podkreślił, że resort chce, by “wymazówki docierały częściej do osób ze wskazaniem, na kwarantannie”. “Stąd starania, żeby zaangażować większa liczbę służb. Nie tylko medycznych” – dodał.

- reklama -

“Liczymy, że na przełomie tego i przyszłego tygodnia ta zmiana legislacyjna będzie i te drive thru zacznie funkcjonować na szeroką skalę” – zapowiedział.

Testy na koronawirusa

Rzecznik resortu zdrowia podsumowując ostatnią dobę powiedział, że po niedzieli zanotowano mniejszą liczbę zrobionych testów na koronawirusa. “Na chwilę obecną jest to poniżej 10 tys. Niestety jest to efekt niedzieli. Po każdej niedzieli widzimy, że ta ilość testów wykonywanych spada. Wiąże się to między innymi z mniejszą liczbą personelu” – wskazał.

Podkreślił, że funkcjonuje blisko 90 laboratoriów w Polsce, które mają zdolność wykonywania badań 25 tys. próbek na dobę.

- reklama -

Rzecznik poinformował jednocześnie, że “walidacja testów białkowych, testów antygenowych jeszcze trwa”. “Chcemy mieć przynajmniej kilkaset próbek pobranych i kilkaset testów wykonanych, tak, żeby z pełną odpowiedzialnością móc stwierdzić, że testy antygenowe dają wiarygodny wynik” – powiedział Andrusiewicz.

Podkreślił, że każdą osobę z personelu medycznego, która miała kontakt z osobą zakażoną, powinno się obowiązkowo kierować na badania.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek rano o 144 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci czterech osób. Łącznie SARS-CoV-2 wykryto dotąd w Polsce u 11 tys. 761 osób, z których 539 zmarło.

Źródło: PAP

Zobacz także: O 1,5 tys. wzrosła liczba przeprowadzanych testów

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Komu opłaci się remont „Szpiegowa”?

Mieli tam mieszkać uchodźcy. Nic z tego. Miastu się nie opłaci. Ciekawe, komu się opłaci, czyli zagadka „Szpiegowa”. A tyle...

Przeczytaj jeszcze to!