INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

07:31 | sobota | 01.10.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Szpitale powinny sobie poradzić ze szczytem zachorowań

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

1 października

Ostatni Piastowic

30 września 1089 r. Polacy lubią się szczyć, że w historii nie mieli królobójców. Cóż nie jest to do końca prawda. Już pierwsi władcy mieli...

Koniecznie przeczytaj

Jeżeli nie będzie olbrzymiego wzrostu epidemii i nie będzie ciężkich przypadków, to mazowieckie szpitale powinny sobie poradzić ze szczytem zachorowań – podkreślił marszałek województwa Adam Struzik. Członek zarządu Elżbieta Lanc zaznaczyła, że szpitale przygotowały nawet po kilkaset łóżek.

Na poniedziałkowej wideokonferencji marszałek Adam Struzik oraz odpowiadająca m.in. za sprawy zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Elżbieta Lanc mówili m.in. o przygotowaniu szpitali na szczyt zachorowań na COVID-19.

- reklama -

Marszałek przypomniał, że oprócz szpitali zakaźnych również szpitale z oddziałami zakaźnymi zostały zobowiązane przez władze rządowe do zwiększenia ilości łóżek zakaźnych. “Każdy z naszych szpitali wielospecjalistycznych przygotował nawet po kilkaset łóżek” – zapewniła z kolei Lanc.

“Mogę dzisiaj powiedzieć z odpowiedzialnością pełną, patrząc i porównując wypełnienie dzisiaj oddziałów i ten potencjał, który uruchomiliśmy, że jeżeli nawet dojdzie do podwojenia tych ilości przypadków nowych zakażeń, to powinny (szpitale) sobie z tym poradzić pod warunkiem, że nie będzie jakiegoś olbrzymiego wzrostu tej epidemii i nie będzie ciężkich przypadków” – powiedział Struzik.

Jak zaznaczył, na intensywnej opieki medycznej w tej chwili leży kilkanaście osób. “Kluczowym elementem jest właśnie do opieki intensywnej – respiratorów i stanowisk na OIOM-ach” – dodał.

- reklama -

Lanc odniosła się również do aktualnej sytuacji w poszczególnych szpitalach. Jak wskazała, najtrudniejsza nadal jest w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Zaznaczyła, że co siedem dni jednak wykonuje się tam testy dla pracowników medycznych, aby nad nią zapanować.

Członek zarządu województwa zwróciła uwagę, że trudna sytuacja była również w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, ale już ją opanowano. “Dzięki wykonywanym systematycznie testom udało się doprowadzić do tego, że kolejne oddziały są oczyszczane. W tej chwili w sposób bieżący szpital pracuje” – dodała.

Trudna sytuacja, mówiła Lanc, jest także w stacji pogotowia ratunkowego Meditrans w Warszawie. “Duża część, bo 80 ratowników medycznych, przechodzi kwarantannę. Dyrektor zapewnia jednak, że wszystkie stacje zabezpieczono w odpowiedni sposób, załogi jeżdżą po pacjentów” – powiedziała.

- reklama -

Struzik i Lanc podali, że zakupiono 7 tysięcy testów dla jednostek podległych Urzędowi Marszałkowskiemu za 3 mln zł. “Do tej pory skorzystały 22 jednostki. Przekroczyliśmy już połowę tych dostępnych testów, ponad 3,5 tysiąca, i zastanawiamy się, czy nie będziemy musieli dokupić tych badan. Realizujemy to w prywatnym laboratorium” – zaznaczył marszałek.

Skala epidemii

Podczas wideokonferencji mowa była również o skali epidemii w poszczególnych powiatach. Jak zauważył Struzik, epidemia ta nie rozkłada się równomiernie – lepsza sytuacja jest na północy, trudniejsza na południu.

Struzik podkreślił, że pandemia najbardziej dotknęła aglomerację warszawską i część południowa obszarów podwarszawskich. Szczególnie dotknięty – jak wskazał – jest subregion radomski. “Ilość zakażeń w powiecie grójeckim, w powiecie radomskim, w powiecie białobrzeskim była i jest w dalszym ciągu duża” – mówił. Marszałek zaznaczył, że z kolei mniej zakażeń jest w subregionie płockim, ciechanowskim czy ostrołęckim.

Zdaniem Struzika w powiatach, w których epidemia ma ograniczony charakter, szybciej powinno następować uaktywnienie gospodarki, w tym placówek zdrowia.

Według niedzielnych danych na Mazowszu potwierdzono 2 384 przypadki zakażenia koronawirusem, a zgonów powiązanych z COVID-19 odnotowano 174. 536 osób wyzdrowiało. 700 osób objęto izolacją domową, a cztery osoby przebywają w izolatorium.

Źródło: PAP

Zobacz także: 100 mln zł dla szpitali jednoimiennych od NCBR

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Profesor Bralczyk na cenzurowanym  

Prof. Jerzy Bralczyk to wybitny znawca języka polskiego. Właśnie został ocenzurowany, a jego wykład usunięty z internetu. Okazało się,...

Przeczytaj jeszcze to!