INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

02:33 | niedziela | 20.04.2025

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Czyn prawdziwych przyjaciół

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 kwietnia

Zbrodnia katyńska – Ostaszków

4 kwietnia 1940 Strzał w potylicę i "pogrzeb" w dole śmierci. Tak sowieci mordowali polską elitę - żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i policjantów. Przez całe...

Koniecznie przeczytaj

Pod takim tytułem rozgłośnia Deutsche Welle poinformowała o wizycie premierów trzech państw Unii w Kijowie, wraz z komentarzem pod adresem Emanuela Macrona.

Rozgłośnia potwierdza, że premier Mateusz Morawiecki poinformował o planach wizyty w Kijowie zarówno szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela, jak i przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen. Podczas szczytu w Wersalu o podróży na Ukrainę mieli zostać poinformowani także kanclerz Olaf Scholz oraz prezydent Emanuel Macron, ale bez precyzowania daty.

- reklama -

Michel w rozmowie z Morawieckim miał wskazać na niebezpieczeństwa wizyty do Kijowa, ale jednocześnie: – Uznał potrzebę okazania wsparcia Ukrainie. Pomimo tego we wtorek wielu urzędników UE oraz dyplomatów z Brukseli było zaskoczonych faktem wyjazdu.

Jednocześnie Deutsche Welle przekazuje, że polska inicjatywa nie była tematem szczytu UE w Wersalu, a przywódcy 27 krajów Unii nie podjęli żadnych decyzji, które mogłyby stanowić jakikolwiek formalny mandat lub upoważnienie Rady Europejskiej dla Morawieckiego podczas spotkania z prezydentem Zełenskim.

– Nie wchodziłbym teraz w roztrząsanie protokołu dyplomatycznego, kto i kiedy został poinformowany. Premierzy trzech krajów Unii pojechali do strefy wojennej, aby wesprzeć Ukrainę. Ten fakt pozostanie niezmienny – przekazało DW źródło w Brukseli.

- reklama -

– Ważne, że liderzy krajów NATO i UE utrzymują bliskie kontakty z prezydentem Zełenskim. Ważne jest utrzymywanie kontaktów z władzami Ukrainy na wszystkich poziomach i w różnych formatach – powiedział z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

DW podkreśla, że polską inicjatywę odczytano w Brukseli nie tylko jako gest solidarności wobec Kijowa, ale też formę mocnej presji na UE, aby działała szybciej w kwestii dalszego zaostrzania sankcji. Teraz w innych krajach Unii może pojawić się nacisk społeczny, żeby premierzy, już niekoniecznie podróżując do Kijowa, nie odpuszczali twardego poparcia dla Zełenskiego.

O możliwość podróży na wschód francuscy dziennikarze zapytali prezydenta Emmanuela Macrona. Odparł, że nie wyklucza wizyty w Moskwie lub Kijowie, ale jednocześnie powiedział, że nie zostały spełnione warunki aby odbyć te podróże w najbliższych dniach.

- reklama -

– Nie wykluczam żadnej inicjatywy politycznej. Zrobię to gdy uznam, że można osiągnąć pożyteczny i konkretny rezultat – powiedział prezydent Francji przy okazji spotkania z ukraińskimi uchodźcami w Maine-et-Loire.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Nie przechodzę obojętnie wobec zła

– Moje interwencje poselskie podejmowałem, bo miałem świadomość, że dzieje się coś złego – mówi Grzegorz Braun, kandydat na prezydenta...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx