INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

14:02 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Hiszpania, Portugalia – media: rośnie niechęć do młodzieży za udział w nielegalnych imprezach

Czas czytania: 4 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

W Hiszpanii i Portugalii rośnie niechęć do młodzieży za udział w masowo organizowanych w dobie Covid-19 nielegalnych zabawach, odbywających się bez zachowania dystansu społecznego i maseczek – informują media w obu krajach, nazywając zjawisko “młodzieżofobią”.

Według telewizji Telemadrid w całej Hiszpanii nasila się “młodzieżofobia”, przejawiająca się oskarżaniem młodych o narażanie społeczeństwa na infekcje koronawirusem wskutek udziału w nielegalnych imprezach w parkach, na skwerach i w prywatnych domach. Stacja wskazuje, że niemal codziennie w każdej wspólnocie autonomicznej kraju policja likwiduje po kilka takich zabaw.

- reklama -

Telemadrid i dziennik “El Confidencial” wskazują, że oskarżenia wobec nieodpowiedzialnej młodzieży kierują zarówno pojedyncze osoby, jak i stowarzyszenia lekarzy czy instytucje państwowe. Wskazują, że tzw. botellones, czyli zakrapiane alkoholem przyjęcia w plenerze, organizowane zazwyczaj po zmroku, narażają zdrowie całego społeczeństwa, a także podnoszą ryzyko niewydolności szpitali.

Z danych hiszpańskiej policji wynika, że podczas tysięcy imprez zlikwidowanych przez funkcjonariuszy zabawa młodzieży odbywała się nie tylko bez zachowania 1,5-metrowego dystansu społecznego między uczestnikami, ale również rzadko kto nosił maseczkę ochronną.

Media wskazują, że udział w nielegalnych zabawach bierze “zbuntowana przeciw restrykcjom epidemicznym” młodzież szkół średnich i studenci, ale też celebryci i sportowcy. Dowody w tej sprawie przedstawił m.in. sportowy dziennik “Marca”, który we wrześniu opublikował zdjęcia z organizowanych nielegalnie imprez, w których uczestniczyli zawodnicy pierwszo- i drugoligowych zespołów piłkarskich.

- reklama -

Ze statystyk służb medycznych Hiszpanii wynika, że wraz z licznymi zgromadzeniami młodzieży nasila się w tej grupie wiekowej liczba zakażeń koronawirusem, a średni wiek osób zainfekowanych spada.

Wydawany we wschodniej Hiszpanii dziennik “Las Provincias” wskazuje, że o ile podczas pierwszej fali epidemii infekcje dotyczyły głównie osób w średnim wieku oraz seniorów, o tyle wraz z nasileniem nocnych imprez młodzieży od wakacji spada wiek przeciętnego zakażonego SARS-CoV-2.

“We wspólnocie autonomicznej Walencji czterech na dziesięciu zakażonych to osoby w wieku uczestników picia i zabaw w plenerze” – napisał “Las Provincias”, wskazując, że “rachunek za zabawy młodych” zapłacą seniorzy, wśród których jest najwięcej ofiar śmiertelnych koronawirusa.

- reklama -

“Podczas gdy większość zakażonych to osoby w wieku 15-49 lat, obywatele w wieku powyżej 70 lat przechodzą epidemię w sposób najbardziej tragiczny. Stanowią aż 85 proc. wszystkich zmarłych na Covid-19” – odnotowała gazeta.

Tymczasem Telemadrid wskazuje, że “nadmierna infantylność współczesnej młodzieży”, przejawiająca się jej zdaniem lekceważeniem przepisów sanitarnych, może pozbawić ją przywilejów w społeczeństwie, np. postulowanego w przeszłości obniżenia wieku wyborczego do 16 lat. “Po tym, co wyrabia młodzież w czasie Covid-19, raczej nie zaskarbi sobie poparcia społeczeństwa dla takiej decyzji” – przewiduje telewizja.

Mandaty, oscylujące powyżej 100 euro, to na razie jedyna konsekwencja karna za udział w nielegalnych zabawach. Jednym z nielicznych wyjątków karania winnych infekcji jest wyrzucenie z uczelni przez rektorat uniwersytetu w Salamance na początku października około 40 studentów. Władze akademickie uznały ich za winnych udziału w nielegalnej imprezie, która spowodowała pojawienie się ogniska SARS-CoV-2 na jednym z kampusów.

Nielegalne zabawy młodzieży wpisują się od wakacji w pejzaż społeczny Portugalii. Po organizacji takich wydarzeń do masowych zakażeń doszło już m.in. w Lizbonie, Porto, Grandoli i Lagos.

“Młodzież jest różna: i dobra, i zła. Niestety, podczas epidemii to właśnie ona najbardziej naraża resztę społeczeństwa na zakażenia, ponieważ, jak dowodzą badania, przechodzi chorobę bezobjawowo. Gorzej jest z seniorami, takimi jak ja. Stanowimy grupę ryzyka i boimy się o swoje życie” – powiedział PAP emerytowany nauczyciel z Lizbony Antonio Silva.

Opinię tą podzielają również organizacje lekarskie, a także politycy, którzy w ostatnich tygodniach nie przestają kierować do młodzieży apeli o “odpowiedzialność i nienarażanie starszego pokolenia na Covid-19”.

Kilkakrotnie do młodych apelował już, prosząc o rozsądek, prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Jego zdaniem rezultat walki z epidemią uzależniony jest właśnie od młodzieży.

“To nastolatkowie, a nie seniorzy, mają dać w tej walce przykład. Przestrzegajcie zasad, bo płyniemy wszyscy w tej samej łódce. Zachowujcie dystans społeczny i unikajcie zabaw” – powiedział Rebelo de Sousa podczas spotkania z młodzieżą w podlizbońskiej Sintrze.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Mega MAGA! Czyli słynne „fight, fight, fight!”

Agenda Kamali Harris była głównie ideologiczna, przesycona rozmaitymi „wokistowskimi” miazmatami, natomiast agenda Trumpa była praktyczna, odwołująca się do codziennych...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx