INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

01:23 | poniedziałek | 27.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Ukraiński oligarcha szantażuje prezydenta

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

Ukrainą wstrząsnął nowy skandal. Miliarder Igor Kołomojski próbuje odzyskać Priwatbank szantażując Wołodymyra Zełenskiego.

Ukrainą wstrząsa skandal kompromitujący prawą rękę głowy państwa. Na portalu Facebook opublikowano nagrania, w których brat szefa prezydenckiej kancelarii Denisa Jermaka rozdaje wysokie stanowiska państwowe, w zamian za „dobrowolne wpłaty” na rzecz fundacji Biuro Narodowego Rozwoju. To rodzinny biznes kluczowego współpracownika prezydenta, od którego zależy kadrowa polityka w państwowych koncernach, bankach i urzędach.

- reklama -

Wyciekiem informacji zajęła się Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, jednak bracia Jermakowowie nie zdementowali autentyczności materiału. Dochodzenie zlecił więc Zełenski bo nie ulega wątpliwości, że kompromitacja współpracowników uderza przede wszystkim w niego.

Ukraińskie media wiążą skandal z pracami legislacyjnymi wymierzonymi w oligarchów, które zainicjował prezydent. Rada Najwyższa proceduje ustawę o liberalizacji rynku ziemi. Prawo uderzy w spożywczych baronów dzierżawiących za bezcen miliony hektarów gruntów rolnych.

Jeszcze ważniejsze jest przegłosowanie ustawy zakazującej byłym właścicielom znacjonalizowanych banków ubiegania się o odszkodowanie. Od jej przyjęcia zależy kredyt MFW w wysokości 10 mld dol., bez którego załamią się hrywna, a więc budżet państwa zdestabilizowany epidemią.

- reklama -

Wg komentatorów za skandaliczną próbą zahamowania zmian prawnych stoi miliarder Igor Kołomojski. Oligarcha został pozbawiony przez państwo Priwatbanku. Podstawą było oskarżenie o wyprowadzanie aktywów do rajów podatkowych, a rząd wyłożył w ratowanie upadającego banku 5 mld dol. Kołomojski żąda ogromnego odszkodowania.

Igor Kołomojski. Fot. Internet Igor Kołomojski. Fot. Internet Ostatecznie decyzja zależy od prezydenta, który został ostrzeżony przez Komisję Europejską i MFW przed działaniem korzystnym dla oligarchy.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Kto wciskał Polakom szczepionkę AstraZeneca?

AstraZeneca wycofała swoją szczepionkę na koronawirusa z rynku. W całej Europie przeciwko koncernowi toczą się procesy o odszkodowania za...

Przeczytaj jeszcze to!