INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

06:21 | poniedziałek | 23.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Ukraiński oligarcha szantażuje prezydenta

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

23 maja

Jak papież zniweczył zamiary cara, czyli koronacja na Jasnej Górze

Niedziela, 22 maja 1910 r. Po świętokradczej kradzieży na Jasnej Górze w 1909 r. złote korony dla Obrazu Matki Boskiej chciał ofiarować car Mikołaj II....

Koniecznie przeczytaj

Ukrainą wstrząsnął nowy skandal. Miliarder Igor Kołomojski próbuje odzyskać Priwatbank szantażując Wołodymyra Zełenskiego.

Ukrainą wstrząsa skandal kompromitujący prawą rękę głowy państwa. Na portalu Facebook opublikowano nagrania, w których brat szefa prezydenckiej kancelarii Denisa Jermaka rozdaje wysokie stanowiska państwowe, w zamian za „dobrowolne wpłaty” na rzecz fundacji Biuro Narodowego Rozwoju. To rodzinny biznes kluczowego współpracownika prezydenta, od którego zależy kadrowa polityka w państwowych koncernach, bankach i urzędach.

- reklama -

Wyciekiem informacji zajęła się Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, jednak bracia Jermakowowie nie zdementowali autentyczności materiału. Dochodzenie zlecił więc Zełenski bo nie ulega wątpliwości, że kompromitacja współpracowników uderza przede wszystkim w niego.

Ukraińskie media wiążą skandal z pracami legislacyjnymi wymierzonymi w oligarchów, które zainicjował prezydent. Rada Najwyższa proceduje ustawę o liberalizacji rynku ziemi. Prawo uderzy w spożywczych baronów dzierżawiących za bezcen miliony hektarów gruntów rolnych.

Jeszcze ważniejsze jest przegłosowanie ustawy zakazującej byłym właścicielom znacjonalizowanych banków ubiegania się o odszkodowanie. Od jej przyjęcia zależy kredyt MFW w wysokości 10 mld dol., bez którego załamią się hrywna, a więc budżet państwa zdestabilizowany epidemią.

- reklama -

Wg komentatorów za skandaliczną próbą zahamowania zmian prawnych stoi miliarder Igor Kołomojski. Oligarcha został pozbawiony przez państwo Priwatbanku. Podstawą było oskarżenie o wyprowadzanie aktywów do rajów podatkowych, a rząd wyłożył w ratowanie upadającego banku 5 mld dol. Kołomojski żąda ogromnego odszkodowania.

Igor Kołomojski. Fot. InternetIgor Kołomojski. Fot. InternetOstatecznie decyzja zależy od prezydenta, który został ostrzeżony przez Komisję Europejską i MFW przed działaniem korzystnym dla oligarchy.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Poprzedni artykułEpidemia i Łukaszenko
Następny artykułTrump zapowiada ataki na Iran
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Nie będzie łyżwiarskich zawodów w Rosji

Rosja została wykluczona z zawodów łyżwiarskich. Teraz się dziwi i zapowiada poprzez swoich sportowców, że świat na kolanach będzie...

Przeczytaj jeszcze to!