INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

00:38 | wtorek | 06.06.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Nowy proces w USA! Spadkobiercy żydowskich właścicieli żądają od Niemiec zwrotu „Skarbu Welfów”

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

6 czerwca

Świętość na dnie piekła

28 maja 1941 Ojciec Maksymilian Kolbe modlił się o to, by całe swoje życie poświęcić dla Maryi tak bardzo, by na ziemi nie został po...

Koniecznie przeczytaj

Sąd Najwyższy USA przystąpił do rozstrzygnięcia praw własności do, tzw. „Skarbu Welfów” o wartości materialnej przewyższającej 200 mln euro”, informuje Deutsche Welle. Pozew złożyli spadkobiercy ofiar Holokaustu, którym rząd Prus odebrał w 1935 r. unikalne przedmioty średniowiecznej sztuki.

Stroną pozwaną jest Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego (Stiftung Preußischer Kulturbesitz). Krewni żydowskich antykwariuszy żądają zwrotu artefaktów „ponieważ zostały zagrabione przez nazistów rządzących wówczas III Rzeszą”.

- reklama -

„Przedmiotem rozważań Sądu Najwyższego jest odpowiedź na pytanie, czy amerykańska jurysdykcji chroni immunitetem własność obcych państw, o ile została nabyta z naruszeniem prawa międzynarodowego”, informuje rozgłośnia.

Stiftung Preußischer Kulturbesitz uważa, że żądanie zwrotu nie ma podstaw, gdyż w 1935 r. dzieła sztuki zmieniły właściciela bez stosowania nazistowskich represji. Tymczasem spadkobiercy antykwariuszy uważają, że ich krewni zostali do tego zmuszeni, a naruszeniem prawa międzynarodowego była sama zbrodnia Holokaustu.

Deutsche Welle przypomina, że tzw. skarb Welfów to drogocenne obiekty sakralne wykonane ze złota i kamieni szlachetnych na przestrzeni XIV-XV w.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Skąd nienawiść do Polaków u Grabowskiego?

Prof. Jan Grabowski posługuje się polskim nazwiskiem, choć nie jest to jego nazwisko. Kłamie i zmyśla historię holokaustu na...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx