INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

02:57 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Amerykanie się zbroją

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Epidemia wzmogła obawy Amerykanów o bezpieczeństwo. Groźba aktywizacji kryminalnych gangów wywołała skokowy wzrost zakupów broni palnej. Amerykanie się zbroją.

„Nigdy nie myślałam, że kupię broń”, zwierzyła się mediom 86-letnia mieszkanka Oregonu, wychodząc ze sklepu z pistoletem Beretta. Kobieta dodała, że po wybuchu epidemii wzrosły jej obawy o bezpieczeństwo. „Nie wiadomo, co się stanie, czasy mamy niepewne, a ja mieszkam sama”, powiedziała reporterowi „The New Yorkera”.

- reklama -

Jak zauważył dziennikarz, starsza pani kupiła także sześć magazynków po 30 pocisków każdy. Podobnie zaczyna myśleć wielu Amerykanów bojących się o życie i majątek.

USA słyną z prawa do prywatnego posiadania broni. Największa organizacja lobbystyczna, Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie (NRA) szacuje, że na każdych stu obywateli przypada 120 egzemplarzy. Łącznie w domowych arsenałach leży 398 mln sztuk broni.

Jednak od chwili wybuchu epidemii wskaźniki sprzedaży poszybowały w górę, bijąc dotychczasowe rekordy. Tylko w marcu Amerykanie kupili 2,5 mln egzemplarzy, co stanowi wzrost o 85 proc. rok do roku.

- reklama -

Ekspert rynku broni z Uniwersytetu stanu Georgia ocenia, że jest to wynik pesymistycznego spojrzenia w przyszłość. Wielu mieszkańców jest przekonanych, że za miesiąc lub dwa przez kraj przetoczy się fala grabieży wywołanych bezrobociem i głodem.

Jednak Timothy Lytton widzi w strachu interes lobby zbrojeniowego. NRA umiejętnie podsyca lęki obywateli, twierdzi ekspert. Przesłanie jest proste: w czasie epidemii policja i wojsko nie zapewnią wam bezpieczeństwa, w takim stopniu, jak wy sami.

Agitacja lobby trafia na podatny grunt. Jak wykazały badania opinii publicznej przeprowadzone w 2018 r., 37 proc. ankietowanych nie wierzyło w skuteczną pomoc policji. Tymczasem epidemia, która absorbuje wszystkie siły porządkowe, tylko nasila społeczne obawy.

- reklama -

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Nowym Jorku. Wg informacji niemieckiego „Die Zeit”  co szósty policjant metropolii jest zarażony koronawirusem.

Zobacz także: Największy samolot świata przywiezie 400 ton środków do walki z koronawirusem

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Mega MAGA! Czyli słynne „fight, fight, fight!”

Agenda Kamali Harris była głównie ideologiczna, przesycona rozmaitymi „wokistowskimi” miazmatami, natomiast agenda Trumpa była praktyczna, odwołująca się do codziennych...

Przeczytaj jeszcze to!