INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

06:29 | niedziela | 25.02.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Rosjanie płacą miliardy dolarów za władzę białoruskiego dyktatora

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 lutego

Ach, co to był za ślub!

10-11 lutego 1920 Na samym wybrzeżu na pięknie wybudowanym postumencie drewnianym stał stary strażnik polskiego morza – kaszubski rybak, w stroju rybackim z wiosłem na...

Koniecznie przeczytaj

Międzynarodowy Fundusz Walutowy oszacował wartość dotacji, którymi Kreml utrzymuje reżim Aleksandra Łukaszenki, informuje Deutsche Welle.

Zdaniem ekspertów MFW, w latach 2005-2015 rosyjscy podatnicy – zrzucili się – na 106 mld dol. pomocy dla Mińska.

- reklama -

Głównym źródłem są dostawy rosyjskiego gazu i ropy naftowej dla Białorusi. Ich ceny są porównywalne z obowiązującymi na wewnętrznym, subsydiowanym rynku rosyjskim.

Kolejnym źródłem dochodów białoruskiego budżetu jest dochodowy reeksport rosyjskich surowców energetycznych, przynoszący 5-8 mld dol. rocznie.

– Tylko dwukrotnie ceny surowców zbliżyły się do tych, po jakich Rosja sprzedaje ropę i gaz Europie. W obu przypadkach Łukaszenko odmówił spłaty należności. Grożąc Putinowi przerwaniem tranzytu do UE, zażądał upustów cenowych – przypominają eksperci MFW.

- reklama -

Rosja jest też najpewniejszym kredytorem Mińska, czego przykładem jest linia 10 mld dol. na budowę białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu. Wszystkie umowy przewidują niskie oprocentowanie oraz długie terminy odroczenia spłat.

– Putin traktuje Białoruś, jak depresyjny region Rosji, który wymaga corocznych dotacji budżetu federalnego – komentuje Deutsche Welle, przypominając, że za ambicje mocarstwowe Kremla płacą Rosjanie.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Ukraina z Niemcami rządzą polskimi granicami

Ukraina z Komisją Europejską dogaduje się w sprawie... zakazu blokowania w Polsce dróg dojazdowych do granicy, a minister rolnictwa...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx