INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

07:56 | poniedziałek | 23.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Polski głos w Berlinie. Państwowe radio chce uruchomić rozgłośnię dla Polaków w Niemczech

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

23 maja

Świątynia sztuki zamiast świątyni Ducha Świętego  

Poniedziałek, 23 maja 1892 r. Zbudowany jeszcze w średniowieczu kościół u progu XX w. musiał ustąpić miejsca świątyni sztuki. Człowiekiem, który się z tym nie...

Koniecznie przeczytaj

Państwowe Radio Szczecin chce utworzyć rozgłośnię dla Polaków mieszkających w Niemczech. Los radia YAXA zależy teraz od Rady Mediów Narodowych.

Radio YAXA – tak ma nazywać się nowa polska rozgłośnia, która nadawałaby dla Polaków mieszkających w Niemczech. Z inicjatywą utworzenia nowej rozgłośni wystąpiło państwowe Radio Szczecin.

- reklama -

Decyzja w sprawie radia ma zapaść podczas najbliższego posiedzenia Rady Mediów Narodowych. Prezes Radia Szczecin Wojciech Włodarski zwrócił się do RMN o zmianę w statucie spółki, aby mogła ona działać nie tylko w Polsce, ale także w „pozostałych krajach Unii Europejskiej”.

„Zmiana treści Statutu w tym zakresie pozwoliłaby Spółce na podjęcie inicjatywy utworzenia Radia YAXA – skierowanego do Polaków zamieszkałych w Niemczech (w Berlinie oraz na terenach położonych niedaleko Szczecinie). Zasięg radia cyfrowego DAB+ jest szacowany na około 120 tys. odbiorców, co stwarza sposobność intensyfikacji realizacji misji publicznej, która to jest nałożona na Rozgłośnię. Obszar objęty DAB+ jest również obszarem tranzytowym, dla dużej liczby Polaków mieszkających i pracujących na terenie wschodnich Niemiec, co daje YAXA nawet 40 tys. więcej potencjalnych odbiorców” – uzasadnił wniosek Włodarski.

Pomysłodawcy Radia YAXA informują, że nadajniki miałyby być zlokalizowane na terenie Niemiec – w Berlinie i na trasie z Berlina do Szczecina. 

- reklama -

„Działalność nowej inicjatywy, oprócz funkcji informowania, zakłada również wymiar edukacyjny, w szczególności skierowany do polskich dzieci i młodzieży mieszkającej na wskazanych wyżej obszarach, a także krzewienie kultury języka polskiego oraz wiedzy historycznej” – tłumaczy w piśmie do RMN prezes Radia Szczecin.

Większość programów Radia YAXA powstałoby w Polsce, ale nowa stacja miałaby reporterów za Odrą. Budżet planowanego przedsięwzięcia jest planowany w pierwszym pełnym roku kalendarzowym na więcej niż 3 proc. zaplanowanych rocznych kosztów realizowania misji publicznej.

Źródło: Wirtualne Media

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Nie będzie łyżwiarskich zawodów w Rosji

Rosja została wykluczona z zawodów łyżwiarskich. Teraz się dziwi i zapowiada poprzez swoich sportowców, że świat na kolanach będzie...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x