INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

06:35 | poniedziałek | 23.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Bierne palenie zabija rocznie 880 tys. osób

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

23 maja

Jak papież zniweczył zamiary cara, czyli koronacja na Jasnej Górze

Niedziela, 22 maja 1910 r. Po świętokradczej kradzieży na Jasnej Górze w 1909 r. złote korony dla Obrazu Matki Boskiej chciał ofiarować car Mikołaj II....

Koniecznie przeczytaj

Oddychanie powietrzem zawierającym dymy lub opary nikotyny zwiększa ryzyko chorób płucnych i śmierci – ostrzega Associated Press.

– Badania wykazują, że tzw. bierne palenie wywołuje ostre komplikacje zdrowotne. Uzasadnione jest więc wprowadzenie powszechnego zakazu stosowania wyrobów tytoniowych nie tylko w zamkniętej, ale również na otwartej przestrzeni publicznej – agencja cytuje wnioski najnowszych ekspertyz.

- reklama -

Z danych AP wynika, że ​​aż 93 proc. osób na całym świecie jest narażonych na skutki tzw. wtórnego palenia czyli oddychania powietrzem skażonym nikotyną. Co czwarta osoba chorowała lub zachoruje na zapalenie oskrzeli, odczuwając takie dolegliwości płucne jak niedotlenienie.

Przy tym badania wykazują nie tylko wysoką szkodliwość klasycznych wyrobów tytoniowych ale także e-papierosów. Do długiej listy schorzeń wywołanych nowatorskimi wyrobami dołączyły ostatnio: zwapnienie płuc, astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc POChP

Badania wykazują, że e-papierosy lub podgrzewacze wkładów tytoniowych emitują mniej szkodliwych, biernych oparów. Powodują za to wyższe stężenie drobnych cząstek oraz związków metali uszkadzających tkankę płucną.

- reklama -

Według AP, globalna populacja narażona na opary nikotyny wzrosła o 16 proc. w porównaniu z 2019 r. Ponad 78 proc. biernych palaczy sygnalizuje dolegliwości kardiologiczne lub oddechowe, co stanowi wzrost o 12 proc. Liczba zgonów wywołanych biernym paleniem sięga rocznie 880 tys. przypadków.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
RKa
13.01.2022 19:51
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Nie będzie łyżwiarskich zawodów w Rosji

Rosja została wykluczona z zawodów łyżwiarskich. Teraz się dziwi i zapowiada poprzez swoich sportowców, że świat na kolanach będzie...

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x