INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

06:39 | poniedziałek | 23.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Cyberprzestępczość i chaotyczna eksploracja kosmosu głównymi zagrożeniami 2022 r.

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

23 maja

Jak papież zniweczył zamiary cara, czyli koronacja na Jasnej Górze

Niedziela, 22 maja 1910 r. Po świętokradczej kradzieży na Jasnej Górze w 1909 r. złote korony dla Obrazu Matki Boskiej chciał ofiarować car Mikołaj II....

Koniecznie przeczytaj

Technologie cybernetyczne i wyścig kosmiczny to główne zagrożenia gospodarcze 2022 r. Utrudniają rozwiązanie problemów klimatycznych i medycznych ludzkości – informuje UPI.

Agencja cytuje wnioski raportu „Global Risks”, który poprzedza coroczne obrady światowych elit władzy i biznesu w szwajcarskim Davos. Z powodu epidemii, drugi rok z rzędu Światowe Forum Ekonomiczne ma formułę zdalną. Tym większego znaczenia nabierają zawarte w raporcie opinie ponad tysiąca przywódców państw, ekspertów oraz biznesmenów.

- reklama -

Zdaniem uczestników ankiety, w 2022 r. pandemia oraz jej skutki gospodarcze i społeczne nadal będą stanowić „krytyczne zagrożenie” dla świata. Chodzi zwłaszcza o różnice pomiędzy bogatymi i biednymi narodami w dostępie do szczepionek. Rosnąca dyskryminacja oznacza, że gospodarki odbudowują się w nierównym tempie, co może spotęgować napięcia społeczne i geopolityczne.

W wyniku pandemii, do 2024 r. wzrost światowej gospodarki będzie mniejszy o 2,3 proc. Natomiast różnice w PKB krajów rozwijających się i bogatych będą jeszcze większe. Oczekiwany wzrost dla pierwszej grupy wyniesie 0,9 proc. Dla drugiej – 5,5 proc.

Według raportu pandemia wymusiła ogromną zmianę w postaci zdalnej nauki i pracy. Rośnie znaczenie platform i komunikatorów internetowych, powodując gigantyczne zagrożenie cyberprzestępczością.

- reklama -

– Jesteśmy w punkcie, w którym cyfrowe niebezpieczeństwa rosną szybciej, niż nasza zdolność do skutecznego zapobiegania i zarządzania ryzykiem – podkreśliła Carolina Klint-Marsh z firmy bezpieczeństwa cybernetycznego Marsh McLennan.

Cyberataki stają się agresywne i powszechne, ponieważ hakerzy stosują ostrzejsze metody penetrowania wrażliwych celów. Ataki złośliwego oprogramowania gwałtownie rosną, a rozwój rynku kryptowalut ułatwia przestępcom ukrywanie dochodów.

Podczas gdy większość uczestników ankiety wskazała zagrożenia cybernetyczne jako ryzyka średnioterminowe. Jednak zdaniem ekspertki problem winien być sklasyfikowany znacznie wyżej, co sugeruje, że władze i biznes nie traktują go dostatecznie poważnie.

- reklama -

Na drugim miejscu listy wyzwań znalazła się eksploracja kosmosu. Nowe technologie wywołały kosmiczny wyścig pomiędzy firmami i rządami. W zeszłym roku Blue Origin Jeffa Bezosa, Virgin Galactic Richarda Bransona oraz Space X Elona Muska osiągnęła gigantyczne zyski na lotach załogowych, oraz rozmieszczaniu satelitów. W tym samym czasie programy kosmiczne wielu państw koncentrowały się na wyścigu militarnym, zwiększając ryzyko zbrojnych konfliktów.

Biznes i rządy wspólnie zaśmiecają przestrzeń okołoziemską. Rośnie niebezpieczeństwo kolizji i uderzeń niesterowalnych obiektów w powierzchnię planety. Dlatego eksploracja przestrzeni kosmicznej jest jednym z obszarów, które zdaniem respondentów, wymagają ścisłej współpracy międzynarodowej.

Równie wielkim zagrożeniem jest zdrowie mieszkańców Ziemi. W całej dekadzie lat 20. zagrożenia medyczne będą narastały, także z powodu niekorzystnych zmian klimatycznych.

W ostatniej kwestii uczestnicy ankiety podzieli się na zwolenników bezwzględnej transformacji bezemisyjnej i przejściowego okresu dostosowawczego. Według autorów raportu oba podejścia mają wady. Powolne zmiany mogą prowadzić do radykalizacji ekologicznej, jednak szybka dekarbonizacja zagraża globalnej stabilności ekonomicznej i pozbawi pracy setki milionów osób.

– Nieprzemyślana polityka klimatyczna może mieć groźne konsekwencje dla środowiska naturalnego. Nadal istnieje wiele nieznanych zagrożeń wynikających ze wdrażania nieprzetestowanych technologii biotechnicznych oraz inżynieryjnych — głosi kluczowa teza raportu.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Nie będzie łyżwiarskich zawodów w Rosji

Rosja została wykluczona z zawodów łyżwiarskich. Teraz się dziwi i zapowiada poprzez swoich sportowców, że świat na kolanach będzie...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x