INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

02:13 | czwartek | 25.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Nowa wojna UE z Microsoft?

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

– Microsoft prze do wielkiego starcia prawnego z UE – ocenia portal Politico. Umowa dotycząca przejęcia firmy gier komputerowych Activision Blizzard o wartości 68,7 miliarda dolarów – wywoła sprzeciw Komisji Europejskiej.

 – Dzięki zawarciu umowy Microsoft ponownie uplasował się czołówce antymonopolowych celów UE – komentuje transakcję specjalista ds. konkurencji firmy prawniczej CMS Björn Herbers.

- reklama -

Wg Politico, przejęcie trafi pod lupę KE, która podda transakcję szczegółowej kontroli antymonopolowej. Tym razem Komisja zrobi wszystko, aby nie dopuścić do wieloletniego sporu prawnego, jaki miał miejsce wówczas, gdy odkryła, że gigant Big Tech nadużywa w Europie swojej dominującej pozycji.

Eksperci ds. konkurencji twierdzą, że ew. spór w sprawie Activision będzie miał zupełnie inny przebieg. Przypominają, że w ostatnich latach Microsoft pojawił się na radarze unijnych organów antymonopolowych, w wyniku skarg platformy komunikacyjnej Slack i niemieckiej usługi hostingowej Nextcloud. Oba podmioty argumentowały, że Microsoft nielegalnie wzbogaca Windows o własne, konkurencyjne usługi – Teams i OneDrive.

Zdaniem Politico, transakcja Activision przyniesie więcej skarg. Pod szyldem Microsoftu pojawi się mnóstwo gier wideo Activision, w tym Call of Duty, World of Warcraft, Candy Crush i Tony Hawk’s Pro Skater. 

- reklama -

Wykup konsoliduje również ogromną bazę konsumentów, łącząc 400 milionów użytkowników Activision z 25 milionami subskrybentów usługi Game Pass Microsoftu. 

Wynika to ze strategii Microsoft dotyczącej rozwoju branży. Dyrektor generalny koncernu Satya Nadella twierdzi, że do 2030 r. firma będzie udostępniała usługi dla 4,5 miliarda użytkowników gier.

Dlatego już pojawiają się sygnały, że Komisja Europejska dokona przeglądu umowy Activision pod kątem unijnych regulacji. Możliwe, że zostanie ostatecznie zatwierdzona, ale pod warunkiem zgody Microsoft na duże zmiany.

- reklama -

Sam koncern twierdzi, że rynek gier jest „różnorodny i podzielony”. Nawet po transakcji Microsoft będzie zajmował na globalnym rynku gier dopiero trzecią pozycję, po Tencent i Sony.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Co planuje WHO?

Odebranie godności człowieka człowiekowi, wprowadzenie zasady "jednego zdrowia", Zielonego Ładu w skali globu i pozbawienie państw ich własnych praw....

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx