INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

03:33 | piątek | 20.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

350 miliardów euro strat niemieckiej gospodarki

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 maja

Roczniki, czyli kroniki słynnego Królestwa Polskiego

19 maja 1480 r. To najbardziej znany polski kronikarz. Mało kto jednak wie, że był także znakomitym geografem, dyplomatą i nauczycielem. 18 maja 1480 r....

Koniecznie przeczytaj

Lockdown, problemy łańcuchów dostaw i biznesowa niepewność, to główne przyczyny gigantycznych strat poniesionych przez niemiecką gospodarkę w wyniku pandemii, informuje agencja DPA.

Dwa lata pandemii kosztowały 350 miliardów euro – oszacował Instytut Niemieckiej Gospodarki Niemieckiej (IW) z Kolonii. W tym czasie zmniejszyły się także inwestycje przedsiębiorstw. W pierwszych trzech miesiącach tego roku może dojść do kolejnych strat rzędu 50 mld euro – ocenił IW.

- reklama -

 – Ustabilizowanie i ożywienie gospodarki zajmie lata – przewidują ekonomiści Instytutu. Raport wskazuje, że na początku pandemii lockdown wywołał problemy w produkcji i zakłócił dostawy w kraju i za granicą. Do tego doszły koszty związane z ograniczonymi konsumpcji z powodu globalnej paniki. 

W efekcie gwałtownie spadły obroty handlowe z zagranicą. W drugim kwartale 2020 r. realny produkt krajowy brutto Niemiec spadł o 11 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Następnie tymczasowy spadek ilości zakażeń sprawił, że pojawiła się nadzieja trwałej poprawy sytuacji. Jednak ponowne fale epidemii zdezaktualizowały prognozy. 

Zdaniem IW, na wysokość strat w drugim roku pandemii decydująco wpłynęły przerwy w łańcuchu dostaw. Deficyt części stanowił szczególny problem dla przemysłu motoryzacyjnego. Ekonomiści przyznają, że wsparcie rządowe dla biznesu i poprawa wyników eksportowych, przynajmniej częściowo zrekompensowały straty niemieckiej gospodarki. Prawdopodobnie jednak najbliższe miesiące doprowadzą do ich zwiększenia.

- reklama -

– Z drugiej strony mutacja omikron daje jednak również nadzieję – wyjaśnił DPA ekonomista IW Michael Groemling. Jeśli w 2022 r. Niemcy wejdą w fazę endemiczną, sytuacja powinna znów zacząć się poprawiać. Do odrobienia strat w następnych latach potrzebny jest niezwykle silny wzrost wszystkich parametrów ekonomicznych.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Zamordyzm po włosku, czyli skutki odmowy zaszczepienia  

Włoskie władze otwierają kraj dla turystów i jednocześnie ściskają łapą za gardło własnych obywateli. Co prawda włoskie władze przyznały, że...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x