INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

04:40 | poniedziałek | 27.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

A to dobre! Dziesiątki tysięcy szczepionek przeciw Covid-19 trafia do kosza

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

W Holandii dziesiątki tysięcy dawek szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca jest utylizowanych pomimo wezwań do przekazania ich zagranicę. Ministerstwo zdrowia tego kraju informuje, że nie może tego zrobić ze względu na surowe przepisy dotyczące szczepionek.

Resort zdecydował w marcu o zaprzestaniu podawania preparatu AstraZeneca osobom poniżej 60. roku życia. Z ustaleń portalu NU wynika, że szczepionki tej firmy nie są już używane i znajdują się w lodówkach lekarzy ogólnych i publicznych przychodni (GGD). Może chodzić nawet o 100 tys. dawek.

- reklama -

Dziesiątki tysięcy Holendrów podpisało się pod petycją lekarzy rodzinnych, aby nie marnować preparatu i przekazać go biedniejszym krajom.

„Naprawdę nie możemy tego zrobić ze względu na surowe przepisy europejskie” – powiedział portalowi rzecznik ministerstwa zdrowia. Po przekazaniu szczepionek lekarzom rodzinnym nie można ich później przekazywać dalej.

„Nie mamy pewności, czy szczepionki zawsze były przechowywane w odpowiedniej temperaturze i nadal działają optymalnie” – uzasadnia stanowisko resortu zdrowia rzecznik. Po upływie terminu ważności szczepionki są utylizowane.

- reklama -

„Przecież przechowujemy je w odpowiedniej temperaturze, nie rozumiem tych surowych zasad, kiedy z powodu koronawirusa w Afryce codziennie umierają setki osób” – powiedział NU Bernard Leenstra, jeden z lekarzy, którzy zainicjowali petycję przeciwko marnowaniu preparatu.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ ap/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Kto wciskał Polakom szczepionkę AstraZeneca?

AstraZeneca wycofała swoją szczepionkę na koronawirusa z rynku. W całej Europie przeciwko koncernowi toczą się procesy o odszkodowania za...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx