INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

16:22 | sobota | 14.12.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Zabójczy meteoryt

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

14 grudnia

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

W 2016 r. nauka udokumentowała pierwszą śmierć człowieka na skutek upadku meteorytu. Współczesny precedens potwierdziła historyczny incydent odnotowany w imperium osmańskim.

Ziemia jest bezustannie bombardowana deszczem meteorytów. Jak wiadomo, zdecydowana większość kosmicznych obiektów ulega spaleniu w atmosferze Ziemi. Dlatego naukowcy mają problem z udokumentowaniem niebezpiecznych incydentów na powierzchni naszej planety.

Na przykład długo nie mogli natrafić na przypadek śmierci człowieka w wyniku uderzenia kosmicznych fragmentów. Trudno się dziwić, skoro rachunek prawdopodobieństwa ocenia wiarygodność podobnego zdarzenia w stosunku1:1 mln 600 tys.

- reklama -

Parafrazując tytuł filmu Stevena Spielberga, bliskie spotkanie trzeciego stopnia nastąpiło w 2016 r. Eksplozja wywołana siłą kinetyczną meteorytu miała zabić mieszkańca Indii. Co prawda, eksperci NASA podważyli prawdomówność świadków. Zdaniem amerykańskiej agencji kosmicznej śmierć Hindusa nastąpiła podczas prozaicznego uderzenia w pełni ziemskich skał.

Co innego historia. Jak informuje„Le Point”, specjalistom NASA udało się odnaleźć wiarygodną relację o tragicznym wydarzeniu w odległym XIX w. Incydent miał miejsce 22 sierpnia 1888 r. na terenie irackiego Kurdystanu, który był wówczas prowincją imperium Osmanów.

Z publikacji w naukowym periodyku „Meteoritics&Planetary Science” wynika, że meteoryt upadł nieopodal miasta Sulajmanija. Jednak najpierw, na co wskazują trzy niezależne źródła odnalezione w tureckich archiwach, na niebie ukazała się ognista kula.

- reklama -

Najprawdopodobniej był to wizualny ślad wejścia meteorytu w górne warstwy ziemskiej atmosfery. Finalnym akordem był wybuch i rozpad obiektu kosmicznego na kilkaset fragmentów. Jeden uderzył z ogromną prędkością we wzgórze nieopodal kurdyjskiego miasta.

Pech chciał, że w tym samym czasie na wzniesieniu znalazło się dwóch pasterzy. Siła fali uderzeniowej była tak wielka, że jeden z mężczyzn zginął na miejscu, drugi został trwale sparaliżowany.

Zgodnie z relacjami kosmiczny incydent nie ograniczył się wyłącznie do strat ludzkich. Deszcz innych fragmentów meteorytu trwał jeszcze około 10 minut i wywołał szkody na okolicznych polach uprawnych.

- reklama -

Jak przypomina „Le Point”, nie licząc słynnego Meteorytu Tunguskiego, najgroźniejszym dla człowieka był incydent czelabiński. W 2013 r. na skutek deszczu meteorytów, który spadł na Syberię, poszkodowanych zostało 1,5 tys. osób.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx