INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

00:14 | sobota | 25.06.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Bajkalska kolebka amerykańskich Indian

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 czerwca

Niemiecki sposób na powojenny świat

Czwartek, 24 czerwca 1943 r. Niemcy zawsze chcieli rządzić światem i zawsze uważali, że mają do tego prawo. Nie było zbrodni, której by nie popełnili...

Koniecznie przeczytaj

Wykopaliska archeologiczne pozwoliły zidentyfikować kolebkę amerykańskich Indian. Jak się okazuje rdzenni mieszkańcy prerii migrowali na Alaskę znad Jeziora Bajkał. Wcześniej przeszli suchą stopą późniejszą Cieśninę Beringa.

Już w latach 70. XX w. sowieccy archeolodzy odkryli artefakty wskazujące, że nad Jeziorem Bajkał żyły ludy wyróżniające się spośród rdzennych plemion Syberii. Jednak dopiero najnowsza technologia pozwoliła zidentyfikować, że kościane narzędzia i ozdoby należały do przodków amerykańskich Indian.

- reklama -

Fascynującą historię udało się odtworzyć na podstawie fragmentu ludzkiego zęba wykopanego pół wieku temu wraz z pozostałymi artefaktami. Dzięki zastosowaniu metody identyfikacji DNA uczeni z Niemiec i USA udowodnili, że 14 tysięcy lat p.n.e. przodkowie amerykańskich Indian opuścili swoją bajkalską praojczyznę.

Zawędrowali do Ameryki Północnej przez Beringię. Tak uczeni nazywają dzisiejszą Zatokę Beringa łączącą Syberię z Alaską. Tyle, że w zamierzchłej przeszłości nie była zalana wodami oceanu. Tworzyła lądowy pomost między dwoma kontynentami, umożliwiając prehistoryczną wędrówkę ludów.

– Identyfikacja DNA potwierdziła nasze wcześniejsze przypuszczenia, że Bajkał był jedną z kolebek amerykańskich Indian. Ponadto udowodniła, że ich przodkowie byli ludem bardzo mobilnym, który zamieszkiwał rozleglejsze terytoria niż mogliśmy dotychczas udowodnić – powiedziała magazynowi „Science” genetyk Jennifer Raff z Uniwersytetu Kansas.

- reklama -

Wędrówka do Ameryki rozpoczęła się 20 tys. lat p.n.e. Przodkowie Indian powoli migrowali ze Wschodniej Azji, po czym przez Beringię dostali się na inny kontynent. – Jednak długi czas nie mogliśmy sprecyzować, ani obszarów zamieszkania, ani kierunków i tras migracji – wyjaśnia Raff.

Opinię amerykańskiej koleżanki potwierdza niemiecki archeogenetyk Johannes Krause. Dyrektor Instytutu Historii Człowieka Maksa Plancka mówi o bajkalskim odkryciu: – Wskazuje, że praindianie żyli o wiele dalej od Beringii niż przypuszczali naukowcy.

Krause potwierdził redakcji „Science”, że identyfikacja DNA to dzieło przypadku. Od czasu gdy sowieccy archeolodzy wykopali artefakty, ząb przeleżał dziesięciolecia w zakurzonym pudle, na zapomnianej półce magazynu akademii nauk. Został odnaleziony niedawno i przekazany do badań w Instytucie Maksa Plancka.

- reklama -

– Byłem nastrojony sceptycznie – przyznał Krause, który kierował identyfikacją DNA. – Jednak okazało się, że chłodny klimat Syberii przez tysiąclecia zachował tak potrzebne nam dane – podsumował nieoczekiwany sukces archeogenetyk. 

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Niemcy karzą czy kpią z ofiar swoich zbrodni?

Najpierw masowo uwalniali zbrodniarzy i ich kryli. Teraz odstawiają szopkę z procesami, z których nic nie wynika. W Niemczech powoli...

Przeczytaj jeszcze to!