INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

11:44 | wtorek | 18.01.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Liderka białoruskiej opozycji ogłasza gotowość do przejęcia władzy

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Swietłana Tichanowska chce przejąć ster władzy do czasu organizacji powtórnych, demokratycznych wyborów prezydenckich. Opozycjonistka zaapelowała do armii i struktur siłowych o wypowiedzenie posłuszeństwa Aleksandrowi Łukaszence i wezwała do obrony narodu i niepodległości Białorusi.

– Jestem gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność i przejąć rolę narodowego przywódcy – powiedziała Tichanowska w sieciowym oświadczeniu. – Moim celem jest ustabilizowanie Białorusi, chcę żeby kraj się uspokoił, wchodząc ponownie w swój normalny rytm życia.

– Aby tak się stało uwolnię wszystkich więźniów politycznych, i w jak najkrótszym czasie przygotuje bazę legislacyjną oraz warunki niezbędne dla przeprowadzenia demokratycznych wyborów prezydenta – oświadczyła liderka opozycji.

- reklama -

Apel do Białorusinów zawiera silny wątek osobistej refleksji: – Nigdy nie miałam iluzji na temat swojej kariery. Nie chciałam zostać politykiem, tak złożyły się okoliczności – powiedziała Tichanowska. – Los tak sprawił, że znalazłam się na pierwszej linii starcia z dyktaturą i niesprawiedliwością – dodała.

Jeśli chodzi o kwestie międzynarodowe, Tichanowska za sprawę nadrzędną uznała zachowanie niepodległości Białorusi, nazywając ją „absolutną wartością, która nie może być utracona bez względu na okoliczności”.

Dlatego wezwała funkcjonariuszy struktur siłowych i armię do zjednoczenia z narodem i jego obrony. – Białorusini to naród szczodry i pokojowy. Jeśli nie będziecie spełniać przestępczych rozkazów i przejdziecie na stronę narodu, Białorusini wam wybaczą, poprą i zapomną o przeszłości – zaapelowała Tichanowska.

- reklama -

Jak przypominają agencje, Swietłana Tichanowska przebywa obecnie na Litwie. 11 sierpnia biorąc na zakładników męża opozycjonistki i jej najbliższych współpracowników, Łukaszenko zmusił kontrkandydatkę do opuszczenia Białorusi.

Oświadczenie Tichanowskiej

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Ustawa albo śmierć! Niedzielski grozi PiS dymisją

Adam Niedzielski ma grozić premierowi złożeniem dymisji. Do zamieszania odniósł się rzecznik rządu. Według dziennikarzy radia RMF minister zdrowia Adam...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x