INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

18:20 | czwartek | 07.07.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Wielka Brytania: rząd nie planuje paszportów szczepionkowych

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

7 lipca

Gdy umarł król…

7 lipca 1572 r. Ostatni Jagiellon zmarł bezpotomnie w wieku 52 lat. Dla Królestwa była to prawdziwa tragedia. Kto wie, jak potoczyłby się losy Polski,...

Koniecznie przeczytaj

Brytyjski rząd nie planuje wprowadzenia “paszportów szczepionkowych”, aby umożliwić podróże zagraniczne osobom, które już zostały zaszczepione przeciw Covid-19 – zapewnił w niedzielę Nadhim Zahawi, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za kampanię szczepień.

Jak wyjaśniał Zahawi w rozmowach z BBC i Sky News, jest wiele powodów, dla których nie zostaną one wprowadzone, m.in. dlatego, że szczepienia przeciwko Covid-19 nie są w Wielkiej Brytanii obowiązkowe, zatem takie paszporty byłyby dyskryminujące.

- reklama -

“Myślę, że właściwym rozwiązaniem jest spowodowanie, by ludzie zgłaszali się i poddawali szczepieniom, ponieważ tego chcą, a nie dlatego, że byłyby one w pewien sposób obowiązkowe poprzez paszport” – wyjaśnił. Innym powodem, który wskazał wiceminister, jest to, że nie ma jeszcze jasności, czy szczepionki zapobiegają także przenoszeniu wirusa.

Jak dodał Zahawi, jeśli w przyszłości niektóre kraje będą wymagały dowodu szczepienia, zawsze osoba zaszczepiona może się zwrócić do swojego lekarza o wystawienie takiego zaświadczenia.

O tym, że brytyjski rząd rozważa jakąś formę paszportów szczepionkowych napisał w piątek dziennik “The Times”. Według gazety, trzy ministerstwa – spraw zagranicznych, transportu i zdrowia – mają pracować nad opcjami dla podróżujących do krajów, które mogą wymagać dowodu szczepienia jako warunku wjazdu na swoje terytorium. W tym tygodniu najpierw rząd Danii, a następnie Szwecji zapowiedziały wprowadzenie paszportów szczepionkowych, przy czym Dania chce to zrobić jeszcze przed końcem lutego.

- reklama -

Tymczasem w niedzielę podano, że liczba zaszczepionych osób w Wielkiej Brytanii przekroczyła 12 mln. Do soboty włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 12 014 288 osób, zaś drugą – 511 447. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 373 nowe zgony na Covid-19, co jest najmniejszą liczbą od 28 grudnia, a także wykryto 15 845 nowych zakażeń, co z kolei jest najniższym bilansem od 8 grudnia. Od początku epidemii Covid-19 w Wielkiej Brytanii stwierdzono 3 945 680 infekcji, z których śmiercią zakończyło się 112 465. W obu przypadkach to piąta najwyższa liczba na świecie.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Niemcy. Pierwsze koty… do pudła?

Jak Niemcy wprowadzają prawo, to nie żartują. Przekonał się o tym kot z Walldorf ukarany właśnie grzywną w kwocie...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx