INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

19:39 | wtorek | 23.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Gdyby zaczęto od szczepień starszych osób można było uratować 10 tys. ludzi?!

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

23 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Gdyby poprzedni rząd Bułgarii, wzorem innych państw unijnych, dał pierwszeństwo w szczepieniach przeciw Covid-19 osobom starszym, moglibyśmy uratować życie 10 tys. osób – powiedział w środę w parlamencie minister zdrowia Stoiczo Kacarow.

“W ciągu pięciu miesięcy szczepiono młodych, sportowców, pracowników korporacji, a najbardziej narażonych zostawiono na końcu. Mogliśmy uratować życie 10 tys. osób, gdyby postąpiono wzorem innych państw unijnych, które dały pierwszeństwo osobom starszym” – podkreślił szef resortu zdrowia.

- reklama -

Minister przypomniał, że w pierwszym roku pandemii w Bułgarii odnotowano o 26 tys. zgonów więcej, niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Kacarow ostrzegł również, że zdaniem ekspertów w Bułgarii we wrześniu należy się spodziewać kolejnej fali epidemii Covid-19, która będzie możliwa głównie z powodu powolnego tempa kampanii szczepień przeciwko tej chorobie.

Obecnie w Bułgarii zaszczepionych dwoma dawkami jest 16,2 proc. populacji. Szczepionki są dostępne, lecz połowa ludności obawia się ich przyjmowania. Takiej postawie sprzyja to, że od czerwca liczba infekcji utrzymuje się na niskim poziomie, chociaż w ostatnim czasie krzywa zakażeń zaczęła znów powoli rosnąć.

- reklama -

Kacarow poinformował, że do końca lipca będzie trzeba zniszczyć 22 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, którym skończył się termin ważności.

Zdaniem ministra, dodatkowym czynnikiem ryzyka, które zwiększa prawdopodobieństwo kolejnego kryzysu zdrowotnego jest zły stan bułgarskiej służby zdrowia. Przekazał, że rząd przeznaczył 130 mln lewów (305 mln zł) na unowocześnienie wszystkich 128 oddziałów dla chorych na Covid-19 w kraju.

Bułgarski rząd postanowił też w środę przedłużyć do 31 sierpnia związany z epidemią stan nadzwyczajny.

- reklama -

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ adj/ ap/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Pekin dokarmia czerwone kleszcze

Dwie grupy społeczne wspierają sprzeczne z ludzką naturą, niepraktyczne i destrukcyjne idee. Ci, którzy na tym szaleństwie ubiją interes...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx