INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

07:43 | wtorek | 06.06.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Unijne superpaństwo – sen wariata albo powrót totalitaryzmu

Czas czytania: 5 min.

Kartka z kalendarza polskiego

6 czerwca

Świętość na dnie piekła

28 maja 1941 Ojciec Maksymilian Kolbe modlił się o to, by całe swoje życie poświęcić dla Maryi tak bardzo, by na ziemi nie został po...

Koniecznie przeczytaj

Co jakiś czas powracają idee i postulaty stworzenia Unii Europejskiej jako swoistego superpaństwa: z jedną walutą, jednym bankiem centralnym, nadrzędnością Parlamentu Europejskiego i Komisją Europejską jako swoistym superrządem. Jest to albo sen wariata, albo – a wiele na to wskazuje – projekt wprowadzenia tylnymi drzwiami nowego lewackiego totalitaryzmu.

Największą wartością dla narodu jest posiadanie własnego, wolnego i niepodległego państwa. Prawdziwości tej tezy dowodzi zarówno historia, jak i teraźniejszość. Upadek komunistycznego totalitaryzmu i Związku Sowieckiego to w jakimś sensie festiwal radości z odzyskiwania i uzyskiwania suwerenności wielu państw. (…)

- reklama -

Po upadku komunistycznego (choć nie uznającego prymatu Sowietów i akceptującego gospodarkę rynkową) reżimu Tity, Jugosławia rozpadła się aż na sześć państw. (…) Ostatecznie, po oderwaniu się od Serbii Kosowa – na terenie dawnej Jugosławii istnieje aż siedem państw, z których wspomniane Kosowo pozostaje nieuznawane przez część społeczności narodowej. Ten przykład pokazuje, że łączenie różnych narodów w jednym zideologizowanym państwie może zakończyć się także, przepraszam za trywializm – krwawą jatką.

Niepodległościowe aspiracje wciąż żywe

We współczesnej Europie, w której – jakby się mogło wydawać – ostatecznie i na trwałe wyznaczono już granice geopolityczne, wciąż mamy do czynienia z aspiracjami niepodległościowymi poszczególnych narodów. Nie odpuszczają Szkoci (…). Również Katalończycy zamierzają doprowadzić do ponownego referendum w sprawie niepodległości, choć póki co trudno sobie wyobrazić, żeby Hiszpanie pozwolili im
na secesję.(…) I w takiej właśnie sytuacji, w czerwcu, Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą Radę Europejską do… rewizji traktatów unijnych, ograniczającą suwerenność krajów członkowskich. Chodzi o przyznanie europarlamentowi prawa inicjatywy ustawodawczej, a także wprowadzenie głosowania większościowego w Radzie UE. Wielu komentatorów wskazuje na oczywistą rzecz, iż jest to pierwszy krok w próbie budowy tworu, którzy jedni nazywają europejskim superpaństwem, a inni – Związkiem Socjalistycznych Republik Europejskich.

- reklama -

Kiedy w 2004 r. Polska wstępowała do Unii Europejskiej, umawialiśmy się na zupełnie inny projekt – Europę Ojczyzn oraz Unię Europejską jako korzystny dla wszystkich obszar wspólnej i nieskrępowanej działalności gospodarczej bez barier celnych (na wzór wcześniejszej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej). To, że w praktyce UE pod względem gospodarczym i ekonomicznym okazała się bardziej korzystna dla dużych i silnych graczy, to inna sprawa i temat na oddzielny tekst zarazem.

Jeżeli dzisiaj mówi się o Unii Europejskiej jako superpaństwie, to wynikać może to tylko z dwóch przyczyn. Albo urzędnicy z Brukseli po prostu zaczęli być chorzy na władzę i chcą powiększyć zakres swoich wpływów i kompetencji, albo też chodzi o możliwość narzucania ustalonych w Brukseli rozwiązań i przepisów – także tych wynikających z lewackiej ideologii. Przyznam, że obstawiam tę drugą możliwość.

Od wolności gospodarczej do zniewolenia ideologicznego

- reklama -

(…)

Unia Europejska to coraz bardziej narzędzie narzucania lewackiej ideologii: począwszy od tak zwanego gender, poprzez uległość wobec agresji i roszczeniowości środowisk LGBT, aż do promocji cywilizacji śmierci, czyli uznanie przerywania życia dzieci nienarodzonych za rzekome „prawo człowieka”. To wszystko już się dzieje – i to bez europejskiego superpaństwa. Jak jednak widać, lewackim ideologom wciąż jest za mało skutecznych i szybkich narzędzi do wcielania w życie ich wizji oraz „temperowania” niepokornych. Chcieliby więcej, chcieliby Związku Socjalistycznych Republik Europejskich, w których marksizm-leninizm zostałby zastąpiony bardziej aksamitną i konsumpcjonistyczną formą neomarksizmu kulturowego.

Dlatego czekamy na zdecydowany głos polskich władz: nie dla narzucania przez Unię Europejską jakichkolwiek rozwiązań pozostających w gestii parlamentów krajowych – począwszy od kształtowania ustroju sądów, a skończywszy na kwestiach światopoglądowych.

Federacja z Ukrainą, czyli absurd

Takiej deklaracji, zwłaszcza ze strony premiera i prezydenta RP, nie słyszę. W zamian na polskiej prorządowej prawicy odzywają się absurdalne w gruncie rzeczy głosy na temat… utworzenia unii polsko-ukraińskiej, czyli sfederowanego państwa. Na razie głosy te pochodzą z ust publicystów, ale wygląda to na swoiste „sondowanie terenu” i tworzenie podatnego gruntu pod przyszłe inicjatywy polityczne zarazem, albowiem chodzi o głos dziennikarzy uznawanych za „usta władzy”, na przykład Jacka Karnowskiego czy Tomasza Sakiewicza. Niestety, nie zawsze usta władzy są złote.

Federacja polsko-ukraińska to oczywisty absurd, począwszy od poziomu podstawowego – wchodząc w unię z państwem prowadzącym wojnę, w bezpośredniej sytuacji wojny znalazłaby się również Polska. Absurd także pod względem prawnym – Polska jest członkiem nie tylko Unii Europejskiej, ale także NATO – jak sytuacja naszego kraju w tych instytucjach/sojuszach wyglądałby po hipotetycznym sfederalizowaniu z Ukrainą? Jeżeli Karnowscy i Sakiewicz chcą unii i federacji międzynarodowej – to może niech na początku sfederalizują swoje koncerny medialne – zwłaszcza ekonomicznie w obszarze dzielenia wpływów z reklam i zleceń rządu, agencji rządowych oraz spółek skarbu państwa. Komunizmu, niestety, nie testowano na zwierzętach, więc przynajmniej federacjonizm można by najpierw przetestować na Sakiewiczu i Karnowskich.

Idea federacji polsko-ukraińskiej rezonuje wyjątkowo szybko, bo już po chwili podjął ją prof. Andrzej Zybertowicz – a to już nie „pismak”, lecz poważny ekspert i doradca obozu rządowego. (…)  Być może niektórym wydaje się, że jest to sposób na zbudowanie imperium, jakiejś innej neojagiellońskiej Rzeczypospolitej. W rzeczywistości jest to przepis na destrukcję państwa polskiego.

Wydawać by się mogło, że w sytuacji, kiedy Polską już drugą kadencję rządzi obóz patriotyczny – dla państwa polskiego nie ma zagrożeń kardynalnych, typu utrata suwerenności lub demontaż. Tymczasem, niestety, nic bardziej mylnego – suwerenność Polski bardzo chętnie ograniczy, przytnie i rozmontuje Unia Europejska. Z drugiej strony w Warszawie pojawiają się pomysły, które na poważnie snuć mogą tylko obsesjonaci i polityczni idioci. Idioci znajdą się w każdej epoce, gorzej, jeśli ich pomysły są traktowane serio i dopuszczane do poważnego dyskursu.

Suwerenności i niepodległości Polski wciąż trzeba z bronić. Jeżeli mamy jakieś szczęście, to tylko to, że wciąż nie trzeba tego czynić zbrojnie. Wystarczy walka polityczna. Ale i tę można przegrać.

Cała analiza Marcina Hałasia w najnowszym numerze tygodnika „Warszawska Gazeta”. Już w sprzedaży!

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Skąd nienawiść do Polaków u Grabowskiego?

Prof. Jan Grabowski posługuje się polskim nazwiskiem, choć nie jest to jego nazwisko. Kłamie i zmyśla historię holokaustu na...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx