INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

12:29 | sobota | 04.12.2021

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Z ostatniej chwili!

CAI 24 – Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 wynosi już 2 885 185. Zdiagnozowano 211 nowych zakażeń. Zmarły 2 osoby. Epidemia w naszym kraju pociągnęła już za sobą 75 299 ofiar.

Kolejna dawna świątynia chrześcijańska meczetem!

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Prezydent Turcji zadecydował o przekazaniu kolejnej świątyni chrześcijańskiej na meczet. Chodzi o cerkiew Chrystusa Zbawiciela w Stambule z unikalnymi freskami wpisanymi przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

– Prezydent Turcji nie ograniczył się przerobieniem katedry Mądrości Bożej na meczet – informuje Deutsche Welle. Recep Tayyip Erdoğan kolejnym dekretem przekazał muzułmanom dawną cerkiew obrządku wschodniego.

Chodzi o jeden z najstarszych kościołów i zabytków chrześcijaństwa na świecie, wybudowany w XI w. klasztor i świątynię pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela. Ze względu na cenne freski cerkiew została wpisana przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa.

Jak przypomina Deutsche Welle w XV w. po zdobyciu Konstantynopola przez Turków świątynia położona niedaleko Złotego Rogu w Stambule, czyli na granicy Europy i Azji została przerobiona na meczet. W 1945 r. rząd turecki utworzył tam muzeum sztuki wschodniochrześcijańskiej, od tej pory licznie odwiedzanym przez turystów z całego świata.

Obecnie decyzją tureckiego prezydenta unikalny zabytek ponownie został oddany muzułmanom do celów religijnych. Ze względu na zmianę przeznaczenia w sieciach społecznościowych pojawiło się wiele zdjęć fresków i wpisów użytkowników zaniepokojonych dalszym losem unikalnej świątyni.

Na dyskryminację tureckich chrześcijan zareagował prawosławny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Duchowny oświadczył, że kościół Chrystusa Zbawiciela jest jednym z najważniejszych obiektów chrześcijańskich, dlatego nie powinien należeć do „bezpośrednich właścicieli” tylko do całej ludzkości.

Informacja rosyjskiej telewizji TW 24 o przekazaniu cerkwi na meczet
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

To nie była „katastrofa”

Dr hab. Jacek Wójcik, emerytowany pracownik naukowy Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, opublikował w najnowszym numerze „The Journal of...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x