INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

03:15 | poniedziałek | 27.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Wielka Brytania: powrót do normalnego życia po Wielkanocy

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

Wielka Brytania zamierza rozpocząć szczepienia przeciw Covid-19 przed Bożym Narodzeniem, dzięki czemu jest szansa, że po Wielkanocy życie zacznie wracać do normy – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Matt Hancock.

“Mamy nadzieję, że będziemy mogli rozpocząć szczepienia w przyszłym miesiącu” – mówił Hancock w stacji BBC tuż po tym, jak firma AstraZeneca ogłosiła, że opracowana przez nią wraz Uniwersytetem w Oxfordzie szczepionka ma skuteczność do 90 proc. “Większa część programu szczepień będzie miała miejsce w styczniu, lutym, marcu. Mamy nadzieję, że po Wielkanocy wszystko zacznie wracać do normy” – dodał.

- reklama -

W piątek brytyjski rząd poinformował o rozpoczęciu procesu dopuszczania do użytku innej szczepionki przeciwko Covid-19, opracowanej przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę biotechnologiczną BioNTech. Jak podał w niedzielę wieczorem dziennik “Daily Telegraph”, w najlepszym możliwym scenariuszu może ona być dopuszczona do użytku w ciągu tygodnia, co oznaczałoby, że Wielka Brytania stanie się pierwszym państwem na świecie, w którym zacznie ona być stosowana.

Hancock powiedział także, że rząd dąży to tego, by skrócić obecny 14-dniowy okres, w którym ludzie muszą się izolować, jeśli zetkną się z osobą zakażoną koronawirusem. Ma to umożliwić nowy system testowania na obecność koronawirusa.

“Prowadzimy pilotażowy program, używając nowych testów, które mamy, aby ludzie mogli je wykonywać każdego dnia, zamiast izolować się w tym czasie, co pozwoli na wykrycie (wirusa), jeśli osoba jest zakażona, nawet przed wystąpieniem objawów” – powiedział w stacji Sky News.

- reklama -

Jak dodał, pilotaż odbywa się w tym tygodniu i jeśli zakończy się sukcesem, program zostanie wdrożony wśród pracowników służby zdrowia i opieki społecznej, a następnie w nowym roku w szerszym zakresie.

Po południu premier Boris Johnson ma przedstawić zmiany, które wejdą w życie po zakończeniu lockdownu w Anglii 2 grudnia. Jedną ze spodziewanych zapowiedzi jest właśnie skrócenie okresu izolacji. Oprócz tego ma ogłosić powrót do trzypoziomowej skali restrykcji regionalnych, a także poluzowanie ograniczeń na okres Bożego Narodzenia.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

- reklama -

bjn/ akl/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Kto wciskał Polakom szczepionkę AstraZeneca?

AstraZeneca wycofała swoją szczepionkę na koronawirusa z rynku. W całej Europie przeciwko koncernowi toczą się procesy o odszkodowania za...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx