INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

09:23 | wtorek | 09.08.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Francja: premier: sytuacja epidemiczna się poprawia, szczyt trzeciej fali za nami

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

9 sierpnia

Zaczęło się od drewnianego kościółka i kamiennej strażnicy

9 sierpnia 1382 r. Zaczęło się zwyczajnie – od sprowadzenia do Polski szesnastu zakonników. Nie wiadomo dokładnie, kto tego dokonał, chociaż większość historyków wskazuje na...

Koniecznie przeczytaj

Sytuacja epidemiczna się poprawia, szczyt trzeciej fali wydaje się już za nami – stwierdził w czwartek premier Francji Jean Castex na konferencji prasowej poświęconej luzowaniu obostrzeń sanitarnych. Szef rządu potwierdził powrót do szkół oraz otwieranie miejsc użyteczności publicznej od połowy maja.

Sytuacja epidemiczna poprawiła się w około 80 departamentach, co stanowi około 80 proc. terytorium kraju – stwierdził premier Castex.

- reklama -

Liczba osób przebywających na oddziałach intensywnej terapii „wypłaszczyła się” w ostatnich dniach i wynosi około 6 tys. osób – potwierdził szef rządu.

Sklepy, miejsca kultury, obiekty sportowe i tarasy restauracyjne zostaną ponownie otwarte „około połowy maja”, jeśli pozwoli na to sytuacja zdrowotna – zapowiedział premier Castex.

Szef rządu potwierdził powrót uczniów szkół podstawowych oraz przedszkoli do nauki stacjonarnej od poniedziałku, a szkół średnich od 3 maja w trybie hybrydowym. Klasy będą jednak zamykane przy pierwszym zarejestrowanym przypadku zakażenia koronawirusem – podkreślił premier.

- reklama -

400 tys. testów ślinowych na koronawirusa będzie przeprowadzane co tydzień w szkołach podstawowych, a uczniowie powyżej 15. roku życia będą wykonywać autotesty. Przewidywane jest przeprowadzanie od 2 do 4 mln testów w szkołach tygodniowo – zapowiedział minister edukacji Jean-Michel Blanquer.

Blanquer potwierdził, że ustne matury oraz egzamin z filozofii będą przeprowadzane stacjonarnie. Szef rządu zapowiedział również zniesienie od 3 maja nakazu pozostawania w obrębie 10 km od miejsca zamieszkania, utrzymał jednak aż do kolejnego rozporządzenia godzinę policyjną obowiązującą na terenie całego kraju od godz. 19.

Szczepionka Johnson & Johnson będzie podawana we Francji od soboty – zapowiedział natomiast minister zdrowia Olivier Veran.

- reklama -

Jedna czwarta dorosłych Francuzów otrzyma pierwszą dawkę szczepionek przeciwko koronawirusowi do końca tygodnia, 20 milionów do połowy maja, a każdy, kto wyrazi takie życzenie, będzie mógł się zaszczepić do końca lata – zapewnił premier Castex.

Minister potwierdził skuteczność szczepionki AstraZeneca. Przypadki zakrzepów zdarzają się rzadko, zarejestrowaliśmy pięć przypadków na milion zaczepionych – poinformował Veran. Dodał, że trzy czwarte przyznanych Francji dawek tej szczepionki zostało wykorzystanych.

Szef rządu poinformował również, że wzmocnione zostaną kontrole przylotów osób pochodzących z niektórych krajów; od soboty zostanie wprowadzony wzmocniony system kontroli dla osób przybywających z Brazylii, Argentyny, Chile, RPA i Indii – poinformował Castex.

Szef MSW Gerald Darmanin poinformował natomiast o obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie dla osób przybywających z tych krajów.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Jak dwóch gejów dziecka zachciało i im się odwidziało

Dwóch tatusiów chciało mieć dziecko. Zamówili je sobie przez in vitro. Ale doszło do „pomyłki”. Na świat przyszła dziewczynka,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx