INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

01:35 | piątek | 03.12.2021

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Z ostatniej chwili!

CAI 24 – Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 wynosi już 2 885 185. Zdiagnozowano 211 nowych zakażeń. Zmarły 2 osoby. Epidemia w naszym kraju pociągnęła już za sobą 75 299 ofiar.

W obozie pod Mount Everest co najmniej 100 zakażonych. Władze zaprzeczają

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

W obozie pod Mount Everest zdiagnozowano co najmniej 100 infekcji koronawirusem wśród himalaistów i szerpów, zakażeń może być więcej – informuje cytowany przez agencję AP organizator wypraw Lukas Furtenbach. Władze Nepalu nie potwierdzają tych doniesień.

“W obozie bazowym (pod Mount Everest) jest co najmniej 100 osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2, (w rzeczywistości – PAP) liczba (zakażonych osób) może wynosić między 150 a 200” – powiedział Furtenbach. Dodał, że jego szacunki opierają się na informacjach od przewodników, firm ubezpieczeniowych, lekarzy i innych organizatorów wypraw.

Furtenbach jako jedyny znany organizator odwołał w zeszłym tygodniu swoją ekspedycję na najwyższą górę świata, gdy jeden z jej zagranicznych przewodników i sześciu nepalskich szerpów uzyskało pozytywny wynik badania.

Nepalscy urzędnicy zajmujący się turystyką górską zaprzeczyli, by w którejkolwiek himalajskiej bazie w tym sezonie wspinaczkowym zdiagnozowano aktywne infekcje u himalaistów lub personelu pomocniczego – pisze agencja.

W 2020 roku z powodu pandemii Covid-19 Nepal wstrzymał wyprawy w Himalaje. W tym roku pozwolenie na zdobycie Mount Everest otrzymało 408 obcokrajowców, którym pomaga kilkuset szerpów i innych pracowników rozlokowanych w obozie bazowym.

Zakażeń nie ogłosiły również inne zespoły wspinaczy, chociaż kilku himalaistów uzyskało pozytywny wynik testu po tym, gdy zostali sprowadzeni z obozu pod Mount Everest. Większość drużyn wciąż przebywa w bazie, licząc na dobrą pogodę, która umożliwiłaby ostatni w tym sezonie wspinaczkowym atak na szczyt.

Nepal przeżywa gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem i związanych z nim zgonów. W zeszłym tygodniu Chiny zawiesiły wspinaczkę na Mount Everest od swojej strony w obawie przed przeniesieniem choroby z Nepalu.

Według zestawienia agencji Reutera w zeszłym tygodniu w Nepalu stwierdzano średnio 8,3 tys. infekcji dziennie i 192 zgony. W połowie kwietnia diagnozowano mniej niż tysiąc zakażeń dziennie i pojedyncze przypadki śmierci w związku z Covid-19.(PAP)

adj/ akl/

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Talibowie eksterminują oficerów wywiadu i policji Afganistanu

Talibowie stoją za egzekucjami lub zaginięciami bez wieści ponad 100 byłych funkcjonariuszy policji i wywiadu. Według Associated Press polowanie...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x