Będą paszporty covidowe? Unijni przywódcy zadowoleni z osiągniętego porozumienia

0
121
Szczepionkowy paszport. Fot. domena publiczna
Szczepionkowy paszport. Fot. domena publiczna

Drugiego dnia szczytu UE w Brukseli przywódcy unijni wyrazili zadowolenie w związku z osiągniętym w ubiegłym tygodniu porozumieniem dotyczącym paszportów szczepionkowych – poinformował we wtorek unijny urzędnik wysokiego szczebla, który ma dostęp do sali obrad.

Liderzy wyrazili też poparcie dla projektu konkluzji dotyczących walki z pandemią Covid-19.

“Tempo szczepień przyspieszyło w całej UE i powinno zostać utrzymane. To, wraz z poprawą ogólnej sytuacji epidemiologicznej, pozwoli na stopniowe ponowne otwieranie się naszych społeczeństw. Musimy jednak zachować czujność w odniesieniu do pojawiania się i rozprzestrzeniania się wariantów (wirusa) oraz podejmować niezbędne działania. Kluczowe znaczenie będą miały ciągłe prace nad zwiększeniem produkcji szczepionek i zapewnieniem odpowiedniej podaży w całej UE” – czytamy w projekcie.

“Wysiłki mające na celu zapewnienie skoordynowanego podejścia (wobec pandemii) powinny być kontynuowane przed zbliżającym się latem. W tym kontekście Rada Europejska z zadowoleniem przyjmuje porozumienie osiągnięte w sprawie unijnego cyfrowego certyfikatu Covid i wzywa do jego szybkiego wdrożenia. W następnym kroku, mając na celu ułatwienie swobodnego przemieszczania się w UE, wzywa do szybkiej zmiany zalecenia Rady w sprawie podróżowania po UE” – brzmi dalsza część konkluzji.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/

- reklama -
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze