INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

13:02 | środa | 26.01.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Protest ma sens? Tysiące osób demonstrowały przeciw obowiązkowi szczepień i zaświadczeniom sanitarnym

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Tysiące ludzi protestowały w sobotę we francuskich miastach przeciwko wprowadzeniu obowiązku szczepień przeciw Covid-19 dla medyków i pracowników domów opieki oraz przeciw wymogowi okazywania zaświadczeń sanitarnych przy wejściu do restauracji, baru czy kina.

Manifestacje odbyły się nie tylko w wielkich miastach, takich jak Paryż, Lyon, Marsylia czy Tuluza, ale i w mniejszych ośrodkach. W wielu uczestniczyły osoby związane z ruchem “żółtych kamizelek”.

- reklama -

W Paryżu odbyły się co najmniej trzy niezależne od siebie demonstracje, które zgromadziły kilka tysięcy osób – relacjonuje stacja BFM TV. “Wolność”, “Nie dla dyktatury sanitarnej”, “Macron do dymisji” – brzmiały skandowane na jednej z nich hasła.

“To początek drogi do dyktatury” – przekonywał przywódca prawicowej partii Powstań Francjo (DLF) Nicolas Dupont-Aignan przed manifestacją. Politykę prezydenta Emmanuela Macrona nazwał “bezprecedensowym nadużyciem władzy” i “sanitarnym zamachem stanu”.

“Nie jesteśmy antyszczepionkowcami. Po prostu chcemy, by każdy mógł decydować o tym, czy chce przyjąć szczepionkę, czy nie. Testy PCR wystarczą i dlatego powinny nadal być darmowe” – powiedziały stacji uczestniczki innej paryskiej manifestacji.

- reklama -

Jak ogłosił w poniedziałek wieczorem Macron, we Francji od 21 lipca zaświadczenie o zaszczepieniu przeciw Covid-19, przejściu tej choroby lub negatywny test na obecność koronawirusa będą wymagane przy wstępie do kin, teatrów i innych placówek kultury i rozrywki gromadzących powyżej 50 osób. Od 1 sierpnia certyfikat będzie też trzeba okazywać, wchodząc do restauracji, kawiarni, centrum handlowego, placówki służby zdrowia, a także przed podróżami lotniczymi i dłuższymi trasami kolejowymi czy autobusowymi.

Od 15 sierpnia szczepienia przeciwko Covid-19 mają być obowiązkowe dla medyków i pracowników placówek opiekuńczych. Od października będzie trzeba płacić za dostępne obecnie na żądanie i finansowane przez państwo testy PCR. Wyjątkiem pozostaną badania zlecone przez lekarzy.

Manifestacje przeciwko nowym regulacjom odbywały się już w środę, w dniu francuskiego święta narodowego. W Paryżu policja użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom, którzy według funkcjonariuszy nie trzymali się zadeklarowanej trasy marszu i rzucali w siły bezpieczeństwa różnymi przedmiotami.

- reklama -

“Słyszę pojawiające się głosy niechęci, ale myślę, że musimy za wszelką cenę przekonać wszystkich naszych współobywateli do tego, by się zaszczepić, to najlepszy sposób na poradzenie sobie z obecnym kryzysem zdrowotnym” – powiedział w sobotę premier Jean Castex.

Ponad 60 proc. Francuzów zgadza się z obowiązkiem szczepień dla medyków i opiekunów oraz systemem certyfikatów zdrowotnych – pokazuje opublikowany w piątek sondaż pracowni Ipsos.(PAP)

adj/ akl/

arch.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Ksiądz weźmie ślub z ministrantem? Szokująca kampania LGBT oburza wiernych [VIDEO]

Księża promując homoseksualizm i wspierają środowiska LGBT. Skandaliczna kampania wywołała zgorszenie wśród katolików. Niemieccy biskupi nie kryją dumy z udziału...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x