INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

05:36 | wtorek | 18.01.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Twórca maski chirurgicznej pochodził z Polski

Czas czytania: < 1 min.

Koniecznie przeczytaj

W dobie rozpowszechniającego się w zawrotnym tempie koronawirusa maseczki ochronne stały się naszą codziennością. Mało kto wie jednak, że prekursorem ich stosowania w służbie zdrowia był polski chirurg, profesor uniwersytetów w Krakowie, Królewcu i Wrocławiu, Jan Mikulicz-Radecki.

Jan Mikulicz-Radecki urodził się w rodzinie o polsko-niemieckich korzeniach. Utalentowany, pracowity, nastawiony na cel, skończył studia medyczne w Wiedniu a później z uporem realizował praktykę lekarską, specjalizują się w chirurgii. Z jego nazwiskiem związane są początki i rozwój nowoczesnej chirurgii XX wieku. Zajmował się większością działów tej dziedziny: chirurgią przewodu pokarmowego, chirurgia plastyczną, chirurgią dziecięcą, neurochirurgią, był pionierem torakochirurgii, wniósł swój wkład w ortopedię, urologię, laryngologię i ginekologię. Miał pełną świadomość znaczenia antyseptyki w chirurgii, dlatego wprowadził do codziennego funkcjonowania szpitali, w których pracował jodoform i bawełniane rękawiczki operacyjne. Najprawdopodobniej jako pierwszy stosował bawełniane maski zasłaniające usta i nos, dawniej nazywane zresztą maską Mikulicza.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Prezes Pfizera: Leczenie okazało się skuteczne, ale problem zostanie z nami jeszcze przez wiele lat

Prezes koncernu Pfizer dr Albert Bourla powiedział, że koronawrius jeszcze długo z nami zostanie. Jednak nowa fala powinna być...

Przeczytaj jeszcze to!