INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

11:38 | środa | 26.01.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Nowe dowody terrorystycznych działań GRU w Afganistanie

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Amerykanie ujawnili kanały, numery kont i ludzi GRU finansujących terrorystów z Talibanu.

„Służby specjalne USA przechwycili numery kont, na które rosyjski wywiad wojskowy przekazywał wynagrodzenie dla afgańskich terrorystów za zamachy na amerykańskich żołnierzy”. Taką informację przekazał „The New York Times”, powołując się na trzy niezależne źródła wywiadowcze.

O dolarach płaconych talibom przez GRU opowiedzieli jeńcy schwytani przez operatorów siły operacji specjalnych. Komandosi ujawnili, że do transferu pieniędzy Rosjanie zorganizowali specjalny łańcuszek pośredników działających z krajów trzecich.

- reklama -

Następnie duże kwoty zakamuflowane jako transakcje handlowe trafiały do afgańskich przedsiębiorców związanych z talibami. Władze w Kabulu poinformowały, że na prośbę amerykańską aresztowały kilku biznesmenów. U jednego z podejrzanych odnaleziono pół miliona dolarów w gotówce.

Wywiad USA zidentyfikował również osoby dokonujące transferów. Jedną z nich jest rezydent GRU, który decydował w Afganistanie o podziale środków, a obecnie przebywa na terenie Rosji.

Niemniej jednak, jak informuje NYT, we wspólnocie wywiadowczej USA nadal istnieją różnice poglądów na temat udziału GRU w zamachach terrorystycznych.

- reklama -

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), która zajmuje się wywiadem elektronicznym, zaprzecza. CIA i wywiad wojskowy są pewne rosyjskich zleceń terrorystycznych.

„Według ekspertów tego rodzaju spory nie są niczym nadzwyczajnym i wynikają z różnych metod zbioru i analizy danych wywiadowczych” – NYT cytuje zaufane źródło. Niemniej jednak odmienne interpretacje tłumaczą, dlaczego doradcy Białego Domu nie poinformowali Donalda Trumpa o podejrzeniach wobec Moskwy.

Rzecznik prezydenta potępiła wyciek informacji do mediów. Nazwała je nieodpowiedzialnymi oraz groźnymi dla życia amerykańskich żołnierzy walczących w Afganistanie.

- reklama -

Natomiast Kreml milczy, odmawiając komentarzy na temat sponsorowania międzynarodowego terroryzmu. Jedynie rosyjski MSZ nazwał informacje NYT „propagandową wrzutką świadczącą o niskich kwalifikacjach amerykańskiego wywiadu”.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Niemcy szantażują USA

Niemcy domagają się, aby pakiet sankcji wobec Rosji nie zawierał działań wymierzonych w sektor energetyczny. Rząd niemiecki jest gotowy...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x