INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

07:15 | poniedziałek | 16.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Historyczny sukces brytyjskiej policji

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

16 maja

Święty Andrzej Bobola – męczennik i patron Polski

Środa, 16 maja 1657 UWAGA! Tekst zawiera drastyczne treści! Święty Andrzej Bobla w czasie powstania Chmielnickiego został bestialsko zamordowany przez Kozaków. Dla bolszewików był „osobliwością”, pokazywaną...

Koniecznie przeczytaj

746 aresztowanych, w tym „nietykalni królowie” kryminalnego podziemia. Konfiskata 54 mln funtów w gotówce oraz 77 sztuk broni palnej. Tak wyglądają plony największej od lat operacji brytyjskiej policji. Historycznym sukcesem jest złamanie systemu bezpiecznej łączności, dzięki któremu przestępcy byli dotychczas bezkarni.

– Wyrzucajcie telefony, zacierajcie ślady i uciekajcie – taką radę dał swoim użytkownikom komunikator EncroChat po złamaniu przez policje systemów szyfrowania.Z platformy korzystali wyłącznie królowie brytyjskiego świata kryminalnego.

Jak informuje agencja Reutera, metropolitalna policja we współpracy z Narodową Agencją Kryminalną (NCA) i Europolem przeprowadziła obławę na największych przestępców Wielkiej Brytanii.

- reklama -

Jak powiedział Reuterowi dyrektor pionu śledczego NCA, była to największa akcja w historii brytyjskiej policji. – Aresztowaliśmy „ikoniczne” postacie świata kryminalnego i udaremniliśmy tysiące przestępstw, rozbijając setki zorganizowanych grup i struktur – dodał Nikki Holland.

Jak oświadczyła w specjalnym komunikacie policja, sukces był możliwy dzięki złamaniu specjalnego systemu łączności internetowej, którym posługiwało się brytyjskie podziemie.

Chodzi o kanał EncroChat dotąd zabezpieczony skomplikowanym szyfrem. Prace nad jego rozkodowaniem trwały bez powodzenia od 2016 r. mimo prób podejmowanych przez międzynarodową grupę policyjnych informatyków.

- reklama -

Według Reutera dopiero dwa miesiące sztuka udała się holenderskim i francuskim szyfrantom, dzięki czemu kanał został zinfiltrowany. We współpracy z Europolem udało się zidentyfikować 60 tys. użytkowników komunikatora na całym świecie, w tym 10 tys. w Wielkiej Brytanii.

– Dekonspiracja umożliwiła naszym detektywom 750 aresztowań na terenie całego kraju – ujawnił dyrektor śledczy NCA. Nikki Holland dodał: – Uratowaliśmy społeczeństwo przed działalnością kilkuset groźnych bandytów, zatrzymując tzw. nietykalnych, czyli przywódców, którym przez lata udawało się unikać odpowiedzialności.

Jak komentuje Reuter, dzięki historycznemu sukcesowi brytyjska policja udaremniła dokonanie kilku tysięcy przestępstw, na czele z 200 planowanymi morderstwami. Rozbiciu uległy gangi, które zajmowały się porwaniami, wymuszeniami haraczu i likwidacją ludzi.

- reklama -

W trakcie operacji detektywi skonfiskowali 54 mln funtów w gotówce i 77 sztuk broni, w tym karabiny szturmowe. Policja zapowiada, że dzięki złamaniu EncroChat śledztwo jest rozwojowe.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Amerykańskie szkoły ograniczają promocję ideologii LGBT

Środowiska LGBTQitd oraz lewackie kipią z oburzenia – kolejne amerykańskie szkoły usuwają ze swoich bibliotek „literaturę” promującą homoseksualizm i...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x