INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

02:19 | wtorek | 06.06.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Kolejny konflikt za naszą granicą? Białoruś mobilizuje rezerwistów z obawy przed Rosją

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

6 czerwca

Świętość na dnie piekła

28 maja 1941 Ojciec Maksymilian Kolbe modlił się o to, by całe swoje życie poświęcić dla Maryi tak bardzo, by na ziemi nie został po...

Koniecznie przeczytaj

Aleksander Łukaszenko pręży muskuły, pokazując, że nie boi się Moskwy. Dyktator zarządził ćwiczebną mobilizację rezerwistów, którzy wezmą udział w manewrach białoruskiej armii na granicy z Rosją.

11 sierpnia białoruska armia rozpocznie ćwiczenia z udziałem zmobilizowanych rezerwistów. Taką informację przekazała rzecznik prasowa ministerstwa obrony w Mińsku.

– Szkolenie rezerwistów to proces ciągły i planowy – oświadczyła Natalia Gawrusik, odpowiadając na pytanie, dlaczego w tym roku letnie manewry odbędą w obwodzie witebskim graniczącym z Rosją.

- reklama -

Niezależne media wskazują, że to precedens, ponieważ dotychczas białoruska ćwiczyła na wschodniej flance NATO. Kolejną zastanawiającą zbieżnością jest termin. Rozpoczęcie manewrów zaplanowano na 11 sierpnia, a więc dwa dni po wyborach prezydenckich na Białorusi.

Uwagę zwraca także szeroka mobilizacja rezerwistów z rejonów graniczących z Rosją. Tematyczny kanał Instagrama WarGonzo poinformował, że mieszkańcy białoruskiego pogranicza masowo otrzymują karty powołania na szkolenie wojskowe.

– Komisje wojskowe objęły poborem wszystkich Białorusinów do 35 roku życia, którzy wcześniej służyli w armii – informuje WarGonzo. Nietypowa jest także długość tegorocznych szkoleń, które potrwają, aż 25 dni.

- reklama -

Eksperci wojskowi zwracają także uwagę na fakt, że zmobilizowano młodych mężczyzn z dwóch najbardziej prorosyjskich regionów Białorusi. Oprócz mieszkańców obwodu witebskiego karty powołania dostali młodzi mężczyźni z obwodu mohylewskiego.

Jak ocenia opozycja polityczna, nauczony ukraińskim doświadczeniem Łukaszenko, zabezpiecza się w ten sposób przed hybrydową ingerencją Kremla, w przypadku powyborczej destabilizacji wewnętrznej Białorusi.

Informacja o szeroko zakrojonych manewrach na rosyjskiej granicy została ogłoszona w kilka dni po tajemniczej operacji miejscowych służb bezpieczeństwa. Jednostki specjalne dyktatora aresztowały 23 najemników sterowanej przez rosyjski wywiad prywatnej firmy wojskowej „Wagnera”. Najemników zatrzymano pod Mińskiem i w trakcie dochodzenia nie potrafili wytłumaczyć, dlaczego przyjechali na Białoruś.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Jak to jest z ukrainizacją Polski?

Nadal Ukraińcy blokują chrześcijański pochówek leżących w dołach śmierci 200 tys. ofiar ukraińskich mordów. Wciąż nie obejmuje polska edukacja programami...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx