INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

12:47 | czwartek | 25.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Morawiecki: Polacy potrafią się jednoczyć w chwilach próby i zagrożenia; dziś tej solidarności potrzebują seniorzy

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

My – Polacy, jesteśmy jedną drużyną. W chwilach próby i zagrożenia potrafimy się zjednoczyć. Dziś tej sprawdzonej, polskiej solidarności potrzebują szczególnie najbardziej narażeni na koronawirusa, czyli nasi seniorzy – napisał w sobotę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że na kolejnym posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego w podjęto decyzje o strategicznych celach na najbliższe tygodnie. Jak zaznaczy, są to przede wszystkim: utrzymanie gospodarki na w miarę normalnych obrotach; ochrona osób najstarszych; zapewnienie wydolności służby zdrowia.

- reklama -

“Pamiętajmy, że analiza zgonów pacjentów zakażonych koronawirusem w przedziałach wiekowych mówi jednoznacznie, że osoby powyżej 60 roku życia są najbardziej narażone. Musimy mieć świadomość, że reguły, które wyznaczamy są wskazówkami i zaleceniami, które powinny być przestrzegane przez seniorów. Mówiąc wprost – ich przestrzeganie może ocalić życie” – podkreślił Morawiecki. Zaznaczył, że w ramach solidarności międzypokoleniowej powinni stosować się do nich wszyscy, nie tylko najstarsi.

“Dlatego od 15 października ponownie wprowadzamy godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach – od godziny 10:00 do 12:00” – napisał szef rządu.

Podkreślił, że szczególnym nadzorem zostaną objęte domy opieki społecznej oraz placówki opiekuńcze. “Podjęliśmy decyzję o przekazaniu im w ramach wsparcia 38 milionów złotych” – oświadczył.

- reklama -

Premier poinformował, że w piątek zostało również podpisane rozporządzenie dotyczące norm obsługi łóżek intensywnej terapii i umowa na dostawę 80 000 dawek leku Remdesivir, wspierającego leczenie COVID-19. Zapewnił, że “systematyczne dostawy leku będą trwały do marca”.

“Pod kątem intensywnej terapii i leczenia jesteśmy pod tym względem zabezpieczeni. Od nas zależy naciśnięcie tego hamulca i czy w najbliższych dniach wyhamujemy wzrost zakażeń, czy pandemia nadal będzie rozwijała się dynamicznie” – podkreślił szef rządu.

Morawiecki zaznaczył, że “chroniąc siebie, chronimy też innych”. Zapewnił, że wszystkie służby państwowe pozostają w stanie najwyższej gotowości, aby służyć osobom starszym.

- reklama -

“Cała Polska musi być nastawiona na wspólną, solidarną walkę z koronawirusem. Deklaruję chęć współpracy z każdym, kto będzie nam chciał pomóc zwalczyć kolejną falę COVID-19” – oświadczył premier.

Dodał, że o kolejnych działaniach rząd będzie informować w cyklu tygodniowym. “Tymczasem proszę wszystkich o przestrzeganie zaleceń odpowiednich służb, zachowanie dystansu społecznego i noszenie maseczek. To nie jest czas na podziały i kłótnie, ale najlepsza pora na pokazanie siły solidarności!” – oświadczył Morawiecki.

W związku z nasileniem się epidemii koronawirusa od soboty cała Polska znalazła się w żółtej strefie, z wyjątkiem 32 powiatów i 6 miast, które stały się czerwoną strefą z surowszymi restrykcjami. W całym kraju w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach, w komunikacji i na ulicach, trzeba nosić maseczki. Ten obowiązek nie obejmuje np. lasów i plaż.

Resort zdrowia podał w sobotę, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 5 300 kolejnych osób, jest to najwyższy dzienny bilans od początku epidemii. Zmarły 53 osoby. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwie mazowieckim – 816 i małopolskim – 631. Ostatniej doby wykonano ponad 28,3 tys. testów na obecność koronawirusa. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 121 638 osób. Zmarło 2 972 chorych. Wyzdrowiało 78 982 osób.

W piątek opublikowana została rządowa “Strategia walki z pandemią COVID-19. Jesień 2020. Wersja 2.0” będąca odpowiedzią na zmianę charakteru epidemii. Zwrócono w niej uwagę, że jesienią i zimą “będziemy mieli do czynienia z nałożeniem się wielu innych czynników wpływających na stan zdrowia obywateli, w tym nałożenia się na siebie COVID-19 i sezonowego wzrostu zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne”. (PAP)

autorka: Marzena Kozłowska

mzk/ robs/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Koniec pewnej epoki?

Są kraje uprzywilejowane. Brytyjczycy mieli królową Elżbietę, Polacy mają Marylę Rodowicz - jaki system polityczny by nie panował, kto...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx