INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

15:46 | poniedziałek | 30.01.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Protest ekologów przeciw Via Carpatia na biebrzańskich bagnach

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

30 stycznia

Kogo nie pokonał „generał mróz”?

25-27 stycznia 1915 r. Mówi się, że Rosji zawsze pomaga „generał mróz”, dzięki czemu klęską skończyły się wyprawy na ten kraj zarówno Napoleona jak i...

Koniecznie przeczytaj

Via Carpatia, która została ogłoszona jedną ze strategicznych inwestycji rządu, jest niezwykle ważna dla wschodniej Polski ale także, w przyszłości, dla całego regionu Trójmorza. Według projektu, trasa prowadzić będzie z Litwy przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię aż do Grecji.

Większość jej polskiego odcinka powstanie w oparciu o planowaną wzdłuż wschodniej granicy, trasę ekspresową S19: od przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej do Barwinka – na granicy ze Słowacją.

- reklama -

Część Via Carpatia biegnącą w stronę krajów nadbałtyckich, połączy ze wspomnianą S19 z S61 (Via Baltica) projektowany obecnie łącznik. Rozpatrywanych jest kilka wariantów jego lokalizacji. Jedna z propozycji drogowców zakłada przeprowadzenie go od Knyszyna do Ełku, co wymusiłoby przecięcie trasą Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Inny – wykorzystanie istniejącej drogi nr 8 – od Knyszyna przez Korycin, Augustów do miejscowości Raczki. W takim wypadku konieczne byłoby przejście przez biebrzańskie bagna. Na tego typu propozycje nie zgadzają się ekolodzy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wynajęła firmę, która analizuje siedem propozycji rozwiązań, najbezpieczniejszych dla środowiska.

Swój projekt mają też członkowie Fundacji Dla Biebrzy. Proponują, by łącznik poprowadzono między drogami S61 i S19, na odcinku od Łomży, przez Zambrów do Bielska Podlaskiego, przy wykorzystaniu korytarza dróg krajowych nr 63 i 66.

- reklama -

Szymon Piechowiak, rzecznik GDDKiA , zapewnił, że “Firma, która prowadzi dla nas prace planistyczne, włączy go do badań porównawczych”.

Źródło:gazetaprawna.pl

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Lewacy i politycy nienawidzą kierowców

Dlaczego lewacy i politycy nienawidzą kierowców? Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć szybko i efektownie: lewacy nienawidzą wszelkiej normalności,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx