INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

02:26 | środa | 24.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

100 mln sztuk maseczek zostanie wyprodukowanych do końca czerwca w ramach projektu “Polska Szwalnia”

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

24 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Wyprodukowanie do końca czerwca w ponad 200 polskich szwalniach 100 mln maseczek – to założenie projektu “Polska Szwalnia”, który zainaugurowali w czwartek prezydent Andrzej Duda i wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Produkcję szwalni integrować będzie siedmiu dużych producentów odzieży.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Kancelarii Prezydenta RP z udziałem prezydenta Dudy i wicepremier Emilewicz, wyświetlono prezentację zawierającą szczegóły projektu “Polska Szwalnia”. Inicjatywa ma zapewnić polskim obywatelom i służbie zdrowia łatwy dostęp do maseczek ochronnych.

- reklama -

Jak poinformowano w prezentacji, ponad 200 szwalni zorganizowano w swoistą grupę produkcyjną pod przewodnictwem siedmiu dużych producentów odzieży: 4F, LPP, PTAK, Pako Lorente, EM Poland, Rascal Industry oraz Modesta. “To polskie firmy korzystające z polskich dostawców. To one zajmą się koordynacją produkcji szwalni, magazynowaniem towaru i jego dystrybucją. Polskie szwalnie wyprodukują kilka mln sztuk maseczek tygodniowo, a dzięki rozwojowi nowych linii produkcyjnych w Stalowej Woli i dodatkowym zleceniom dla polskich firm z Agencji Rozwoju Przemysłu do końca czerwca powstanie 100 mln maseczek” – wyjaśniono.

Według twórców projektu, korzyści “są oczywiste – bezpieczeństwo dla wszystkich, praca dla tysięcy osób”. “Polska produkcja to najlepsza jakość maseczek, a zaangażowanie polskiego państwa to gwarancja niskiej ceny. Projekt +Polska Szwalnia+ jest gwarancją jakości i bezpieczeństwa” – podkreślili.

Jak dodali, budowanie potencjału produkcyjnego środków ochronnych to “jedno z ważnych zadań polskiego państwa w dobie pandemii koronawirusa”. “Żeby zrealizować ten cel Agencja Rozwoju Przemysłu działa w trzech obszarach. Po pierwsze, zawarliśmy siedem umów z dużymi firmami integrującymi produkcję ponad 200 polskich szwalni. Dzięki temu powstaną miliony maseczek. Po drugie, zakupiliśmy nowe linie produkcyjne do fabryki w Stalowej Woli. Dzięki temu docelowo będzie powstawało 30 mln maseczek miesięcznie. Po trzecie, zamówiliśmy duże ilości maseczek u polskich producentów” – podali.

- reklama -

W związku z epidemią od czwartku do odwołania w Polsce nałożony został obowiązek zakrywania ust i nosa. W miejscach ogólnodostępnych trzeba zakrywać usta i nos przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki.

Ten nakaz obowiązuje także w środkach publicznego transportu zbiorowego, w samochodach, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie, w miejscach ogólnodostępnych, w tym także na drogach i placach oraz w placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach.

Nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje także w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.

- reklama -

Maseczek nie muszą nosić duchowni podczas sprawowania kultu religijnego. Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy również żołnierzy sił zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

Źródło: PAP

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

“MAUS” po raz drugi

Czyli Żydzi przedstawiani w palestyńskim podręczniku szkolnym jako „synowie świń”, to podżeganie do nienawiści, a Polacy przedstawiani w amerykańskim podręczniku (właściwie szkolnej...

Przeczytaj jeszcze to!