INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

02:58 | środa | 18.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Należy przywrócić funkcjonowanie służby zdrowia dla innych chorób

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

18 maja

Pierwsze polskie słuchowisko z litewskiej legendy

Czwartek, 17 maja 1928 r. To była niesłychana innowacja – pierwsze słuchowisko napisane specjalnie dla Polskiego Radia było nagrywane w plenerze. I to w czasach,...

Koniecznie przeczytaj

Należy przywrócić funkcjonowanie służby zdrowia dla innych chorób i innych świadczeń. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad zaleceniami w tej sprawie – poinformował rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

W wywiadzie dla PAP minister zdrowia, Łukasz Szumowski mówił, że COVID-19 nie jest jedyną chorobą, na którą będą chorować i umierać ludzie. Dlatego trzeba jak najszybciej odmrozić system ochrony zdrowia. Należy również wznowić opiekę oraz zabiegi w innych dziedzinach medycyny.

- reklama -

Podczas codziennej konferencji prasowej zapytano rzecznika MZ o to, kiedy poznamy plan odmrażania poszczególnych sektorów służby zdrowia. Odpowiedział, że nie zamrażano służby zdrowia, choć – jak przyznał – większość sił skierowano do walki z COVID-19.

“Z uwagi choćby na bezpieczeństwo osób, które przebywają w szpitalach czy korzystają ze świadczeń w POZ, te świadczenia zostały ograniczone. Teraz naszą rolą jest odmrozić te świadczenia. Nie może być tak, że skupiamy się tylko na COVID-19, a w innych dziedzinach medycyny dojdzie do zwiększonej liczby zachorowań i – nie daj Boże – śmierci związanych z chorobami, które nie będą leczone” – wskazał.

Rzecznik MZ przekazał, że w resorcie trwają pracę nad zaleceniami, które aspekty medycyny stopniowo przywracać. “Zaczęliśmy od szczepień. Szczepienia obowiązkowe muszą powrócić” – podkreślił.

Środki ochrony osobistej
- reklama -

Na uwagę dziennikarzy, że lekarze innych specjalności, jak ginekolodzy czy stomatolodzy, narzekają na brak środków ochrony osobistej, Andrusiewicz zapewnił, że ciągle sprowadza się je do Polski.

“Wyposażamy przede wszystkim szpitale, POZ. Zarówno POZ i apteki mogą występować drogą elektroniczną o maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekcyjne. Otwieramy kolejne możliwości starania się o sprzęt ochrony osobistej” – mówił.

Dodał, że opieka stomatologiczna “w dalszej kolejności jest priorytetem z uwagi na bezpieczeństwo chorych i bezpieczeństwo państwa”, ale również tam – w miarę możliwości – skierują środki ochrony osobistej.

- reklama -

Na pytanie, czy także prywatne placówki otrzymają środki ochrony osobistej za pośrednictwem MZ, odparł, że jeśli pojawi się taka możliwość, to tam także przekażą środki ochrony osobistej.

“Ale pamiętajmy, na dziś nie ma już większego problemu z dostępem do środków ochrony osobistej. One pojawiają się w sklepach spożywczych, na poczcie. To nie jest ten etap, kiedy walczyliśmy o każdą maseczkę i rękawiczki. (…) Liczę, że prywatne placówki będą się zaopatrywać również w ten sprzęt na własną rękę” – powiedział. 

Źródło: PAP

Zobacz także: Premier: Nie chcemy przedwcześnie luzować pewnych zasad

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Eurowizja – gorzej niż zwykle

Szkoda Krystiana Ochmana – zaśpiewał pięknie, wyglądał świetnie, miał wygrać dla Polski cały konkurs. Jego występ znikł po wybuchu...

Przeczytaj jeszcze to!