INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

07:23 | piątek | 19.08.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Zielone światło dla aneksji Zachodniego Brzegu Jordanu

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

19 sierpnia

Najsłynniejszy polski krzyż

19 sierpnia 1901 r. Ten krzyż to symbol. Tatr. Wiary górali. Poświęcenia. Polski. Nawet Niemcy i stalinowcy nie odważyli się podnieść na niego ręki.  Na pomysł...

Koniecznie przeczytaj

Biały Dom dał zielone światło Izraelowi w sprawie losu okupowanych terytoriów. Amerykańskie stanowisko wywołało palestyńską krytykę.

– Z zadowoleniem witamy sukces negocjacji o utworzeniu koalicji rządowej. Czwarte wybory do Knesetu nie leżały w interesie Izraela – powiedział na briefingu sekretarz stanu Mike Pompeo, cytowany przez „Głos Ameryki”.

- reklama -

Przypomnijmy, że sukcesem zakończyły się negocjacje pomiędzy dotychczasowym premierem Benjaminem Netanjahu i przewodniczącym Knesetu Benni Gancem. W ich wyniku zostanie powołany rząd z udziałem prawicowego bloku Likud i centrowej koalicji Niebiesko-Biali. Tym samym po wielomiesięcznej przerwie i trzech turach wyborów parlamentarnych Izrael ma wreszcie szansę na stabilny rząd.

Jednym z warunków porozumienia koalicyjnego jest „rozszerzenie suwerenności terytorialnej Izraela o skupiska żydowskiego osadnictwa na terytoriach okupowanych”. Chodzi o Zachodni Brzeg Jordanu, który Palestyńczycy uznają za część swojego przyszłego państwa. Dlatego izraelscy współkoalicjanci zobowiązali się do skonsultowania aneksji z Białym Domem.

Mike Pompeo zapytany o stosunek USA do ewentualnej decyzji Jerozolimy uznał taki krok za wewnętrzną sprawę Izraela. Sekretarz stanu ograniczył się do obietnicy nieformalnych konsultacji Białego Domu z izraelskimi władzami.

- reklama -

– Jeśli chodzi o aneksję Zachodniego Brzegu Jordanu ostateczna decyzję powinni podejmować sami Izraelczycy. To sprawa Izraela. Oczywiście będziemy w stałym kontakcie aby wyjaśnić nasze stanowisko, jednak wyłącznie w trybie nieoficjalnym – powiedział Mike Pompeo dziennikarzom.

Jak można sądzić, stanowisko sekretarza stanu oznacza, że USA włączają zielone światło dla dowolnych kroków Jerozolimy, w tym aneksji Zachodniego Brzegu.

Sporne terytorium zostało zajęte przez Izrael podczas wojny pięciodniowej w 1967 r. i od pory było uznawane przez społeczność międzynarodową za obszar okupowany.

- reklama -

Próby zmiany prawnego statusu wywołują niezgodę strony palestyńskiej. Władze Autonomii ostro skrytykowały zarówno izraelską umowę koalicyjną, jak i wypowiedź Pompeo.

Przewodniczący Mahmud Abbas zagroził, że jeśli dojdzie do aneksji, Autonomia Palestyńska zerwie wszelkie porozumienia wynegocjowane dotąd z Izraelem i USA.  

Zobacz także: Czy Izrael czekają czwarte wybory?

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Czy rosyjskiego polityka zeżrą polskie „dinozaury”?  

Andriej Kolesnik z obwodu kaliningradzkiego obejrzał film o dinozaurach i porównał Polskę do Parku Jurajskiego, a Polaków do psów....

Przeczytaj jeszcze to!