INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

11:48 | wtorek | 18.01.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Zielone światło dla aneksji Zachodniego Brzegu Jordanu

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Biały Dom dał zielone światło Izraelowi w sprawie losu okupowanych terytoriów. Amerykańskie stanowisko wywołało palestyńską krytykę.

– Z zadowoleniem witamy sukces negocjacji o utworzeniu koalicji rządowej. Czwarte wybory do Knesetu nie leżały w interesie Izraela – powiedział na briefingu sekretarz stanu Mike Pompeo, cytowany przez „Głos Ameryki”.

- reklama -

Przypomnijmy, że sukcesem zakończyły się negocjacje pomiędzy dotychczasowym premierem Benjaminem Netanjahu i przewodniczącym Knesetu Benni Gancem. W ich wyniku zostanie powołany rząd z udziałem prawicowego bloku Likud i centrowej koalicji Niebiesko-Biali. Tym samym po wielomiesięcznej przerwie i trzech turach wyborów parlamentarnych Izrael ma wreszcie szansę na stabilny rząd.

Jednym z warunków porozumienia koalicyjnego jest „rozszerzenie suwerenności terytorialnej Izraela o skupiska żydowskiego osadnictwa na terytoriach okupowanych”. Chodzi o Zachodni Brzeg Jordanu, który Palestyńczycy uznają za część swojego przyszłego państwa. Dlatego izraelscy współkoalicjanci zobowiązali się do skonsultowania aneksji z Białym Domem.

Mike Pompeo zapytany o stosunek USA do ewentualnej decyzji Jerozolimy uznał taki krok za wewnętrzną sprawę Izraela. Sekretarz stanu ograniczył się do obietnicy nieformalnych konsultacji Białego Domu z izraelskimi władzami.

- reklama -

– Jeśli chodzi o aneksję Zachodniego Brzegu Jordanu ostateczna decyzję powinni podejmować sami Izraelczycy. To sprawa Izraela. Oczywiście będziemy w stałym kontakcie aby wyjaśnić nasze stanowisko, jednak wyłącznie w trybie nieoficjalnym – powiedział Mike Pompeo dziennikarzom.

Jak można sądzić, stanowisko sekretarza stanu oznacza, że USA włączają zielone światło dla dowolnych kroków Jerozolimy, w tym aneksji Zachodniego Brzegu.

Sporne terytorium zostało zajęte przez Izrael podczas wojny pięciodniowej w 1967 r. i od pory było uznawane przez społeczność międzynarodową za obszar okupowany.

- reklama -

Próby zmiany prawnego statusu wywołują niezgodę strony palestyńskiej. Władze Autonomii ostro skrytykowały zarówno izraelską umowę koalicyjną, jak i wypowiedź Pompeo.

Przewodniczący Mahmud Abbas zagroził, że jeśli dojdzie do aneksji, Autonomia Palestyńska zerwie wszelkie porozumienia wynegocjowane dotąd z Izraelem i USA.  

Zobacz także: Czy Izrael czekają czwarte wybory?

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Ustawa albo śmierć! Niedzielski grozi PiS dymisją

Adam Niedzielski ma grozić premierowi złożeniem dymisji. Do zamieszania odniósł się rzecznik rządu. Według dziennikarzy radia RMF minister zdrowia Adam...

Przeczytaj jeszcze to!