INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

07:54 | piątek | 19.08.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Polska, Litwa i Ukraina apelują o zaostrzenie sankcji wobec Rosji

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

19 sierpnia

Najsłynniejszy polski krzyż

19 sierpnia 1901 r. Ten krzyż to symbol. Tatr. Wiary górali. Poświęcenia. Polski. Nawet Niemcy i stalinowcy nie odważyli się podnieść na niego ręki.  Na pomysł...

Koniecznie przeczytaj

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy wezwali społeczność międzynarodową do zdecydowanej reakcji na agresywną politykę Moskwy, informuje gazeta „Ukraińska Prawda” za oficjalną stroną internetową prezydenta kraju.

We wspólnej deklaracji Andrzej Duda, Gitanas Naused i Wołodymyr Zełenski oskarżyli Rosję o przygotowania do napaści na Ukrainę. Wezwali Kreml do deeskalacji i wycofywania wojsk z granic Ukrainy oraz czasowo okupowanych terytoriów. W związku z tym zaapelowali do UE i USA o nałożenie na Moskwę, kolejnych, surowszych sankcji.

- reklama -

Prezydenci wyrazili także zaniepokojenie rosyjskim gazociągiem Nord Stream-2. Nauseda, Duda i Zełenski nazwali projekt zagrożeniem dla europejskiego bezpieczeństwa. Zapowiedzieli wspólny sprzeciw przeciwko monopolizacji europejskiego rynku gazu przez Rosję, która wykorzystuje energię jako broń geopolityczną.

Ponadto prezydenci Litwy i Polski potwierdzili swoje poparcie dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej (UE) i NATO. Zobowiązali się do dalszego rozszerzania trójstronnej współpracy w szerokim zakresie zagadnień, takich jak bezpieczeństwo, obronność, gospodarka, energetyka i inne, w tym w ramach formatu Trójkąta Lubelskiego.

„Ukraińska Prawda” przypomina, że wcześniej rosyjski minister spraw zagranicznych zapowiedział działania odwetowe Moskwy, jeśli Stany Zjednoczone nałożą nowe sankcje. Zdaniem Siergieja Ławrowa: – Rusofobiczne nastroje w NATO i UE nie pozwalają państwom zachodnim odejść od konfrontacji i usiąść z Rosją do stołu negocjacji, w celu osiągnięcia wzajemnie wygodnego kompromisu w sprawie Ukrainy.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Wp.pl nie odpuszcza TVP, walczy jak może

Ciąg dalszy medialnej „wojny podjazdowej” z TVP. Czy internauci kupili już popcorn? Nie ma tygodnia, w którym na portalu wp.pl...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx