INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

02:47 | czwartek | 23.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Kraska: w poniedziałek lub wtorek poznamy wpływ poluzowania restrykcji

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

23 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

W poniedziałek lub wtorek będzie wiadomo, jak dotychczasowe poluzowanie restrykcji wpłynęło na ilość zachorowań. Wtedy będziemy wiedzieli, czy można iść dalej i wykonywać następne poluźnienia – powiedział w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Jak poinformował Kraska podczas konferencji prasowej, w poniedziałek lub wtorek będzie wiadomo, jak dotychczasowe poluzowanie restrykcji wpłynęło na ilość zachorowań. “Wtedy będziemy wiedzieli, czy można iść dalej i wykonywać następne poluźnienia” – powiedział.

- reklama -

Przekazał również, że przez ostatnią dobę wykonanych zostało 14 tys. testów na obecność koronawirusa. Podkreślił, że jest 86 laboratoriów w Polsce, które mają zdolność wykonywania badań 25 tys. próbek na dobę. Dlatego – zauważył – można robić ich więcej i o to zaapelował do pracowników medycznych.

Jak dodał, uruchomiono nową mobilną forma badań. W każdym namiocie do triażu, rozstawionym przed szpitalem, ma powstać punkt pobrań próbek. Podkreślił, że w początkowej fazie funkcjonowania przeznaczone są one dla osób w kwarantannie. Wyjaśnił, że “np. w 12 dobie kwarantanny osoba nią objęta może podjechać samochodem i bez wysiadania z niego mieć pobraną próbkę; wynik otrzymany w dwa dni pokaże, czy dalej ma zostać w kwarantannie”.

“Badania te będą refundowane przez NFZ i chcemy, aby działały między godz. 8 a 18” – dodał. Wyraził jednocześnie nadzieję, że to zwiększy ilość pobrań w Polsce.

- reklama -

Wiceszef MZ pytany o ewentualne otwarcie granic zauważył, że póki co, są zamknięte do 3 maja. “Wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznych, analizujemy je codziennie” – powiedział. “Tę decyzję podejmiemy praktycznie z dnia na dzień, jeśli będziemy mieli pewność, że nie spowoduje to zwiększonej liczby zakażeń” – zaznaczył.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 11 067 osób, z których 499 zmarło. 

Źródło: PAP

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Tylko jego brakowało!

Rosja to jednak stan umysłu. Odbudowując imperialną potęgę postanowiła odwołać się do swego najbardziej znanego przywódcy - Józefa Wissarionowicza....

Przeczytaj jeszcze to!