INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

13:44 | czwartek | 18.08.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Nagi protest w obronie martwych dębów w Rogalinie…

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

18 sierpnia

Najpierw była Wanda

18 sierpnia 1906 r. Każdy słyszał o pięknej Krystynie Krahelskiej, żołnierce Armii Krajowej, autorce „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, która ciężko ranna pierwszego dnia Powstania,...

Koniecznie przeczytaj

W Rogalinie, nieopodal Poznania, na terenie łąk nadwarciańskich, stoi kilka pokaźnych, suchych już dębów. Miejsce zwane Łęgami Rogalińskimi, od roku 1997 został włączony do Rogalińskiego Parku Krajobrazowego.

Suche dęby są częstym obiektem zainteresowania fotografów. Jeden z ich, Jacek Bakutis, w związku z działaniami gospodarza miejsca, który w pobliżu dębów posadził ok. 100 wierzb, tworzących aleję, zorganizował Grupę Obrony Krajobrazu Łęgów Rogalińskich i „nagi protest”.

- reklama -

Według artysty „dębowy krajobraz powinien zostać zachowany, a dbałość o niego powinna się ograniczać do sadzenia tam kolejnych dębów. By cieszyły oczy kolejnych pokoleń przyjeżdżających w to niezwykłe miejsce”.

Fotografie grupy nagich modeli, pozujących na tle martwych dębów, umieścił Bakutis w internecie wraz ze stosowną informacją o powodzie protestu. Zarządzający Majątkiem Rogalin prezes Mikołaj Pietraszak-Dmowski, określił akcję, jako „niesmaczną i szokującą”.

Wskazał też na fakt, że aleja wierzbowa znajduje się na granicy majątku, co jest kontynuacją działań poprzednich właścicieli. Negocjacji między fotografami a Majątkiem Rogalin podjął się Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

- reklama -

Jedną z propozycji rozwiązania sporu jest usunięcie kilkunastu wierzb, posadzonych najbliżej jednego z dębów. Zarządca terenu twierdzi, że obecnie jest to niemożliwe, ponieważ może prowadzić do ich zniszczenia.

Źródło:radiopoznan.pl/ fotografwdrodze.pl

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Wp.pl nie odpuszcza TVP, walczy jak może

Ciąg dalszy medialnej „wojny podjazdowej” z TVP. Czy internauci kupili już popcorn? Nie ma tygodnia, w którym na portalu wp.pl...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx