INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

11:08 | sobota | 04.12.2021

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Z ostatniej chwili!

CAI 24 – Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 wynosi już 2 885 185. Zdiagnozowano 211 nowych zakażeń. Zmarły 2 osoby. Epidemia w naszym kraju pociągnęła już za sobą 75 299 ofiar.

Minister zdrowia Włoch: musimy koegzystować z wirusem

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Minister zdrowia Włoch Roberto Speranza oświadczył w niedzielę, że sytuacja w kraju “pozostaje dramatyczna”. Podkreślił, że “kryzys się nie skończył, a zagrożenie nie minęło”. W wywiadach prasowych zaznaczył, że trzeba będzie “koegzystować z wirusem”.

Speranza ostrzegł, że Włochy “czekają trudne miesiące”.

“Naszym zadaniem jest stworzenie warunków, by koegzystować z tym wirusem, przynajmniej dopóty, dopóki nie będziemy mieli szczepionki czy kuracji” – stwierdził minister.

W wypowiedziach dla dzienników “La Repubblica” i “Corriere della Sera” przedstawił “Plan sanitarny” w pięciu punktach. Program działań na najbliższą przyszłość przewiduje noszenie maseczek i “skrupulatne przestrzeganie dystansu społecznego” w miejscach publicznych i pracy, a także wzmocnienie lokalnych sieci służby zdrowia.

Kolejny punkt to Szpitale Covid do leczenia osób z ciężkim przebiegiem koronawirusa i na wypadek nawrotu jego fali. To również dokładne badania i analizy, by oszacować, ilu jest zakażonych we Włoszech oraz by ustalić miejsca przemieszczania się każdego chorego w czasie 48 ostatnich godzin przed zakażeniem. Ponadto minister proponuje uruchomienie procedury domowego leczenia w bezpośrednim kontakcie z lekarzami.

Mówiąc o konieczności stworzenia osobnych szpitali do leczenia chorych z koronawirusem, Speranza wyraził przekonanie, że w mieszanych placówkach z różnymi oddziałami sytuacja jest nie do opanowania i zbyt ryzykowna dla całego personelu oraz wszystkich pacjentów. Poza tym – jak wskazał – z powodu pandemii mogą być poszkodowani ci, którzy cierpią na inne choroby. “Nie jest tak, że nie ma już chorych z nowotworem” – zaznaczył.

Ponadto włoski minister zdrowia zapowiedział wprowadzenia szybkich testów na obecność wirusa, także w samochodach.

Za niezbędne uznał stworzenie mapy koronawirusa, by uzyskać szczegółowe dane, ile osób zakaziło się, kto ma odporność, na jakim obszarze można powrócić do normalnego życia.

Szef resortu zaapelował o “inteligentne używanie” maseczek, bo – jak dodał – nie są potrzebne, kiedy idzie się pobiegać w lesie.

Speranza zaznaczył, że niektóre dane na temat epidemii we Włoszech są pocieszające; to spadek liczby chorych na oddziałach intensywnej terapii oraz samych zakażeń. “Jeszcze kilka tygodni temu każdy zakażony przekazywał wirusa trzem innym osobom; teraz wskaźnik ten jest mniejszy niż 1” – wyjaśnił minister.

Apelując o przestrzeganie surowych kroków, ostrzegł, że “bez rygoru istnieje ryzyko, że wszystkie dotychczasowe wysiłki zostaną zmarnowane”.

Źródło: PAP

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Dramatyczny brak równości w dostępie do szczepień

Globalna inicjatywa udostępniania szczepionek COVAX ogranicza zobowiązania wobec ubogich regionów. Luka szczepionkowa zamienia się w przepaść, aby bowiem spełnić...

Przeczytaj jeszcze to!